Trofeul, intre Nord si Sud

Intilnirile de duminica au fost privite cu prudenta. Simbata, favoritii pierdusera. Lectiile de rugby aratate de Anglia si Franta celor doua echipe majore din Oceania au rasturnat ierarhia traditionala. Ce urma sa se mai intimple? Primul meci de duminica a opus ultima dintre cele trei mari puteri sudiste ramase in carti, Africa de Sud, si revelatia acestei editii a CM, Fiji. Meciul se anunta foarte strins si pina in minutul 60 asa a si fost. Foarte angajate fizic, ambele echipe au facut o risipa teribila de energie pentru ca aveau orgolii de aparat. Prima repriza a fost dominata la puncte, neconvingator, de Africa de Sud. Fourie si Smith marcheaza doua eseuri , Steyn transforma o lovitura de pedeapsa, ceea ce face si Rabeni. 13-3. Pauza a trecut in asteptarea unui joc mai transant. Si asa a fost. Fiji reduce scorul la 13-6. Sud-africanii replica imediat si inscriu prin excelenta aripa Pietersen dupa un maul la marginea 22-ului fijian. Montgomery transforma si scorul devine 20-6. Centrul fijian Rabeni este trimis zece minute afara din teren pentru placaj la git si, din acel moment, incepe nebunia. Fijienii se dezlantuie si ies la atac pe trei sferturi. In cinci minute, dar cu 14 oameni in teren, inscriu doua eseuri de o frumusete deplina prin Delasau si Bobo, Bai transforma ambele incercari si scorul ajunge, in minutul 59, la 20-20. Meciul se relanseaza . Sud-africanii incep sa se concentreze si ies din jocul de contre al fijienilor. Montgomery transforma o penalitate si, cu toate ca sint presati minute in sir, sud-africanii se misca mai repede, ies din propriul 22 si obtin o deplasare de joc de 50 de metri, intra in 22-ul fijian si Smith culca balonul dupa 6 maul-uri succesive. Montgomery transforma si scorul devine 30-20. Din minutul 70, balonul are o singura directie, catre buturile celor din Fiji. Presiunea creste teribil in ultimele 3 minute si Springboks mai marcheaza o data, prin neobosita uvertura Butch James. Montgomery isi face datoria si meciul se termina la 37-20 pentru echipa care a muncit mai mult si a presat mai eficient. Dupa opt ani, Africa de Sud este din nou in semifinale. In cea de-a doua partida s-au confruntat Argentina, in constanta ascensiune, si Scotia, abonata din traditie la sferturi de finala . Era de asteptat o competitie pentru puncte intre o gramada foarte agresiva, cea a Argentinei, si o linie de treisferturi expresiva, a Scotiei. Europenii deschid scorul, in minutul 16, dupa o penalitate, argentinienii ii egaleaza in minutul 23. Pina atunci, vorba plantonului, nimic deosebit de semnalat. Jocul de uzura continua, scorul devine 6-3 pentru Argentina, pe lovitura de pedeapsa executata de eficacele Contepomi, iar zece minute mai tirziu, in minutul 33, inchizatorul de gramada Longo Elia marcheaza primul eseu. Contepomi transforma si scorul devine 13-3. Patterson reaprinde speranta scotienilor, marcind dintr-o penalitate. 13-6. Si pauza. Primul sfert de ora al reprizei secunde a apartinut gramezii argentiniene, excelent condusa de vioiul Agustin Pichot. Contepomi, in mi-nutul 43, si Hernandez, drop-goal in minutul 54, ridica diferenta la 19-6. Scotienii incep sa se trezeasca si, dupa doua minute de presiune sustinuta asupra apararii argentiniene, recent intratul Chris Cusiter inscrie eseul scotian. Patterson transforma si diferenta se reduce la 19-13. Ultimele cinci minute ii gasesc pe scotieni, cu patru jucatori de gramada nou intrati, in imediata apropiere a buturilor argentiniene. Dar era prea tirziu. Adversarii stiu lectia apararii si rezista. Argentina merge, pentru prima oara in istoria Cupei Mondiale, in semifinale, acolo unde va intilni mobila echipa a Africii de Sud. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro