Tripleta de aur a lui Dinamo a dat recital: 3-1 cu Poli

Punct final al ultimei partide din cadrul celei de-a patra etape a Ligii I, fostă Divizia A. Atacanţii cainilor roşii au pus cu botul pe labe echipa de fiţe a Timişoarei, scumpă şi certăreaţă, dar care nu a arătat mare lucru. Sigur că se poate da vina pe căldură, pe gazon, pe orice, dar bănăţenii parcă au uitat să joace. Nu ajung doar contractele fabuloase plătite de Iancu, mai trebuie să te şi dovedeşti demn de ele. Singurul regret rămane prezenţa lui Sorin Carţu, un antrenor excelent, pe banca „vedetelor” umflate ale mult-lăudatului pom timişorean. Dinamo a administrat o lecţie dură, caştigand cu 3-1. Totul s-a decis în două minute. În minutul 65, Dinamo se distanţa în Ştefan cel Mare, punctand întai prin Ionel Ganea , care a trimis în plasă mingea respinsă de Popa după o reluare superbă, cu capul, a lui Claudiu Niculescu, iar la următorul atac, mingea centrată de Ganea spre Dănciulescu a poposit din nou în poarta bănăţenilor. Avertismentul fusese dat în minutul 11 al celei de-a doua reprize, cand mingea a fost trimisă de Tameş în bara porţii lui Marius Popa. După doar patru minute, Tameş a fost înlocuit cu Ganea, în timp ce Carţu l-a aruncat în joc pe Bădoiu, scoţandiu-l din teren pe Caramarin. Înainte, renunţase la Bălace, înlocuindu-l cu Oprea. După reluare, ambele echipe au jucat deschis, dand impresia că nu sunt mulţumite cu un egal. Şi asta după ce golul egalizator dinamovist a fost reuşit în minutul 42 - centrare şutată a lui Ze Kalanga , reluată în plasă de Claudiu Niculescu, cand toată lumea credea că nu se mai poate întampla nimic pană la pauză. Deschiderea scorului se petrecuse după doar 12 minute de joc: Andrei Cristea a perforat poarta dinamoviştilor după o pasă primită de la Grigorie, în careu. Dinamo a ieşit imediat la joc, presand, dar defensiva lui Carţu a rezistat jumătate de oră. Presingul însă a dat rezultatul scontat. Să mai notăm că, în minutul 23, Dănciulescu a fost oprit din cursă după o semnalizare în ofsaid greşită. Partida a început slăbuţ, deşi se anunţa un meci al marilor orgolii în Ştefan cel Mare, acolo unde s-a disputat ultimul derby al acestei etape. Dar căldura infernală şi-a pus amprenta asupra jocului. Meciul a opus două echipe cu pretenţii – Dinamo, care nu a pierdut niciun punct în primele etape, şi Poli Timişoara, şi ea neînvinsă pană la întalnirea cu cainii roşii. Ambele formaţii au anunţat încă dinaintea începerii campionatului că ţinta lor este caştigarea titlului. Dar astfel de declaraţii sunt banale în liga lui Mitică, iar cine nu le face – cazul Sportului Studenţesc – nu are ce căuta în marele circ romanesc. Mircea Rednic şi Sorin Carţu, antrenori de la care se aşteaptă mult, au început partida cu următorii jucători pe teren: Dinamo: Florin Matache, Cristian Pulhac. Lucian Goian. George Blay, Ştefan Radu, Andrei Mărgăritescu, Cătălin Munteanu, Ze Kalanga, Iulian Tameş, Claudiu Niculescu, Ionel Dănciulescu Poli Timişoara: Marius Popa, Johnathan McKain, Silviu Izvoreanu, Ifeanyi Emeghara, Adrian Olah, Ersin Mehmedovic, Dan Alexa , Ştefan Grigorie, Gabriel Caramarin, Silviu Bălace, Andrei Cristea