Tricolorii „mici” au învins Grecia cu 1-0

Echipa naţională de tineret a Romaniei a învins reprezentativa similară a Greciei cu 1-0, într-un meci amical disputat miercuri, la Mogoşoaia. Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 2, de Hristu Chiacu. Acesta a şutat la colţul lung de la marginea careului mare, după o pasă primită de la Cristian Cigan. În minutul 53 al întalnirii de la Mogoşoaia, a avut loc un incident neplăcut: la o fază de atac a naţionalei Romaniei, Valentin Simion a primit o minge la 14 metri de poarta adversă, a şutat, iar Kotitsas s-a aruncat în faţa lui, pentru a-l bloca. Mingea l-a lovit în cap, de la doi metri, iar jucătorul grec a rămas inconştient timp de cateva minute. Medicii eleni au intervenit rapid, toţi jucătorii aflaţi în acea zonă a terenului făcand semne disperate către bancă, iar Kotitsas a fost urcat direct în ambulanţă şi transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca. Au evoluat formaţiile: Romania: Pantelimon – Scarlatache, Ducu, Mardare, Sepsi – Chiacu, Ropotan , Tănase, Simion – Cigan, B. Stancu. Antrenor: Emil Săndoi. Grecia: Panagopoulos - Maniatis, Galitsios, Makos, Kotitsas - Iliadis, Balafas, Hatziliontas, Rika - Thanopoulos, Petropoulos. Antrenor: Stelios Aposporis.