Succese pentru romanii din Bundesliga!

Vlad Munteanu a contribuit cu două goluri la victoria obţinută cu 3-2 de Energie Cottbus în deplasarea de la Borussia Dortmund , în timp ce Laurenţiu Reghecampf şi-a ajutat formaţia Alemannia Aachen să învingă Mainz, echipa la care este legitimat Marius Niculae . Fostul dinamovist Munteanu a deschis scorul în minutul şase, iar Alexander Frei a restabilit egalitatea înainte de pauză. În repriza secundă, Vlad Munteanu şi-a trecut în cont “dubla”, executand un penalty dictat în minutul 56. Shao a pus victoria în afara oricărui dubiu, înscriind în minutul 66 pentru 3-1, în ciuda eforturilor lui Alexander Frei de a salva onoarea echipei gazdă, după ce a înscris în minutul 86 al doilea gol al celor de la Dortmund. Seria de şase meciuri fără înfrangere a celor de la Mainz a fost întreruptă la Alemannia Aachen, care a înscris două goluri rapide după pauză, care i-au asigurat victoria cu 2-1. Mohamed Zidan a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 14, ca Schlaudraff, minutul 47, şi Ibisevic, minutul 49, să întoarcă rezultatul în favoarea Alemanniei. Reghecampf a ratat un penalty în minutul 65 şi le-a permis astfel celor de la Mainz să mai spere la un egal, de care au fost aproape pe final, cand a venit randul lui Mohamed Zidan să rateze un penalty.