Stoner l-a impietrit pe Valentino Rossi

În calificări, Valentino Rossi reuşea cel mai bun tur de pistă al circuitului de la Shanghai şi obţinea pole position-ul în Marele Premiu al Chinei, dar, ca şi săptămana trecută în Turcia, pneurile Michelin l-au trădat. A reuşit să profite Casey Stoner, care a avut o evoluţie perfectă şi a obţinut a doua victorie consecutivă în Moto GP. Victoria australianului de 21 de ani a venit după ce pilotul de la Ducati a rezistat presiunii exercitate de Valentino Rossi în prima jumătate a cursei, ca apoi să defileze spre finiş, după ce italianul a făcut o greşeală ieşind prea larg într-o curbă. „Nu îmi vine să cred. Am caştigat aproape la fel de multe curse în Moto GP cate am caştigat la clasa 250cc”, a declarat Stoner, care s-a distanţat la 15 puncte de Valentino Rossi în clasamentul mondial. Locul trei în cursă a fost ocupat de americanul John Hopkins, urmat de Dani Pedrosa, al doilea pilot, alături de Rossi, dintre primii nouă care au utilizat pneuri Michelin. Mureşan, locul 26 Lukas Pesek a caştigat în sfarşit prima sa cursă la clasa 125cc, după ce s-a impus în Marele Premiu al Chinei. Pilotul de 21 de ani a rezistat pe final în faţa spaniolului Hector Faubel şi a obţinut prima victorie a unui pilot ceh, terminand la 0.187 secunde în faţa lui Faubel. Pesek a trecut pe primul loc şi în clasamentul mondial al clasei 125cc, cu 71 de puncte, două mai multe decat ungurul Gabor Talmacsi şi patru în faţa lui Hector Faubel. Tot pe o motocicletă Derbi, ca şi Pesek, Robert Mureşan, romanul de la AJO Motorsport , s-a clasat al 26-lea finalul cursei, terminand la un minut şi 50.417 secunde în spatele lui Pesek.