Steaua, in grupele Ligii Campionilor!

Steaua revine dupa un deceniu in grupele Ligii Campionilor! Seara de miercuri ne-a aratat ca 23 august este o data in care se poate schimba si istoria fotbalului. In ceea ce ii priveste pe jucatorii Stelei, ei au reusit sa o repete, valorificind mental reperele care o asezasera alaturi de predecesorii sai din ’86 si ’96. Prezenta ca observator a lui Michel Vautrot, arbitrul cu care ros-albastrii cistigasera acum 20 de ani Cupa Campionilor Europeni , sau trecerea unui deceniu de la ultima prezenta in grupele Ligii Campionilor au fost similitudini care i-au apasat greu pe baietii lui Cosmin Olaroiu. Ultimul fluier al arbitrului i-a adus insa in situatia de a fi priviti ca niste eroi care au readus fotbalul romanesc printre marile cluburi continentale, de acum fiind asteptate la Bucuresti forte de talia lui Arsenal, Barcelona, Milan sau Bayern München (tragerea la sorti este programata in aceasta seara, incepind cu 19.30). In plus, echipa noastra campioana a acces in grupe fara sa fie infrinta de Standard Liège, desi a fost condusa inca din minutul 3. Inceputul de meci a fost furtunos. Mai intii, Jovanovici a deschis scorul, dupa ce Goian a respins doar aerul din fata balonului centrat in careu. Badea nu l-a dezamagit pe oier Era prea devreme pentru lovitura de gratie, nici ros-albastrii, nici vulcanicul public din tribunele stadionului „National“ neimpacindu-se cu gindul unei infringeri inca din startul meciului. Este adevarat, zece minute mai tirziu ne-a trecut glontul pe la ureche, cind portarul Cralos si-a rascumparat toate pacatele, evitind sa primeasca gol desi se afla singur in fata a doi jucatori adversi, Fellaini si Sa Pinto. Tribunele au explodat cu putin inainte de pauza, cind Valentin Badea reusea cu un sut din marginea careului sa restabileasca egalitatea, scor la care Steaua scotea tacimurile de argint pentru locul de la masa bogatilor. Golul fusese anticipat de o ratare uriasa a lui Cristocea, care a executat ca la rugby un sut din interiorul careului. Sa Pinto: „Trageti pe nas“ Tot ex-constanteanul si-a trecut apoi in cont ratari uriase, cel care a modificat tabela, in repriza secunda, fiind acelasi Badea, jucatorul care anul trecut se lupta sa salveze Vasluiul de la retrogradare . Finalul a apartinut stelistilor, care, profitind de eliminarea lui Sa Pinto, pentru doar doua cartonase galbene numarate de „mascariciul Mondialelor“, Graham Poll, s-au intrecut in ratari. Starul portughez de la Standard era nervos inca de la pauza, el spunindu-i lui Carlos la vestiar: „Nu am mai vazut echipa care sa alerg atit. Daca si in repriza a doua alergati la fel, sigur trageti pe nas“. Bucuria calificarii istorice nu i-a facut mai vorbareti pe stelisti, care au refuzat si de aceasta data dialogul cu presa. Doar Olaroiu a spus ca este „extrem de fericit“. Negot cu Divinitatea „Daca Dumnezeu este neutru, Steaua se califica. Daca e cu noi, ne calificam din prima repriza“, spunea patronul Gigi Becali inainte de partida. {i pentru a-si asigura suportul Divinitatii, dar si pentru a-si mai estompa din emotiile care l-au facut sa se plimbe prin vila din Pipera aproape toata noaptea dinaintea marelui meci, Becali a vizitat un batrin preot. Fara cuvinte si cu miinile tremurind, acesta l-a linistit pe Becali. Pentru a fi si mai sigur, mai ales ca presedintele Basescu nu s-a mai afisat cu el la stadion, patronul din Ghencea a luat ca talisman citeva fire din barba preotului. Dupa meci a ramas in tribuna pentru a privi bucuros la tortele improvizate din ziare, chiar daca acestea ii vor atrage probabil o amenda din partea UEFA. Becali a promis transferuri si un stadion modern, de 60.000 de locuri. Fanii au continuat sa sarbatoreasca pe strazile Bucurestiului, politia incercind sa le blocheze accesul in Piata Universitatii, unde erau asteptati si fotbalistii. Cornul abundentei Pentru accederea in faza grupelor, UEFA va vira in conturile Stelei suma de 3,5 milioane de euro. In plus, pentru fiecare eventuala victorie in acesta faza a competitiei se vor adauga cite 321.000 de euro, egalul fiind recompensat cu 161.000 de euro. De asemenea, suporterii pot aduce clubului din Ghencea, mai ales in varianta in care majoritatea meciurilor se vor desfasura pe „Lia Manoliu”, peste un milion de euro. Din toate aceste sume, Becali a promis ca va premia fiecare jucator cu circa 100.000 de euro, in functie de contributia fiecaruia la aceasta performanta. Steaua 2 (1) Standard Liège 1 (1) Au marcat: Badea ’35, ’51 / Jovanovic ’3 Dubla Marica, Ogararu pe tusa Fostul dinamovist Ciprian Marica a marcat doua goluri pentru Sahtior Donetk, echipa care s-a calificat in grupele Ligii Campionilor in dauna polonezilor de la Legia Varsovia. Din pacate, supriza neplacuta la Amsterdam, unde noua echipa a lui Ogararu, Ajax, a pierdut cu 0-2 in fa]a celor de la FC Copenhaga. In grupe mai merg AEK Artena, Dinamo Kiev, Spartak Moscova sau Galatasaray.