Steaua – Ceahlaul 2-1

La debutul oficial al lui Hagi pe banca Stelei, Dica a fost adevaratul rege. A anulat avantajul Cehlaului dintr-un penalty si a adus victoria cu o lovitura de cap de maestru. Dubla cu Zaglebie, din preliminariile Ligii Campionilor, ar trebuie sa le dea mari emotii stelistilor. Ieri-seara, la primul meci oficial al sezonului, ros-albastrii au invins cu destule emotii modesta Ceahlaul , scor 2-1. Nemtenii au deschis scorul prin Vranjkovic, Steaua revenind si adjudecandu-si victoria gratie dublei lui Nicolae Dica . Pitesteanul a mai trimis de doua ori mingea in bara. Hagi a debutat oficial ca antrenor al Stelei mai nervos ca niciodata. S-a agitat non stop pe marginea terenului, si-a jucatorii si a protestat la deciziile arbitrului Coltescu. Dupa 12 minute de joc, centralul craiovean a acordat un penalty impotriva Stelei, transformat de fostul dinamovist Vranjkovic. A fost momentul in care Gigi Becali a parasit nervos loja. Patronul stelist s-a pripit, pentru ca la doar trei minute distanta Coltescu a dictat un penalty si pentru Steaua, eronat, la un fault asupra Nicolita in afara careului. Dica a executat fara emotii, incepandu-si astfel recitalul. Atacantul stelist, fara dubii cel mai bun om de pe teren, a mai avut o bara inainte de a marca golul victoriei. In minutul 63 a inscris un gol superb cu o lovitura de cap excelent plasata, executie urmata la patru minute de o noua bara, de aceasta data din lovitura libere. Evolutia pitesteanului a fost unul dintre putinele motive de satisfactie pentru Hagi, mai ales ca partenerul din atac al lui Dica, Neaga, a incheiat o prestatia lamentabila cu o eliminare in minutul 91, dupa ce a lovit un adversar. Ceahlaul a terminat meciul in noua oameni, Lucian Goian (80) si Vranjkovic fiind eliminati.