Steaua a castigat derby-ul cu CFR Cluj

Steaua Bucuresti a invins aseara pe CFR Cluj cu scorul de 3-1, in cadrul etapei a 21-a a Ligii I de fotbal. In minutul 4 Eugen Trica reuseste sa deschida scorul pe Ghencea la primul sut pe poarta al clujenilor. In minutul 26, portarul clujenilor a avut o interventie excelenta la un sut al stelistilor si a respins in corner, insa la faza imediat urmatoare Steaua a reusit egalarea, cand la cornerul executat de Mendoza, portarul canadian Hirschfeld isi introduce mingea in poarta. Echipa din Bucuresti a preluat conducerea, in minutul 56, tot dupa un corner al lui Mendoza, Dayro Moreno marcand cu capul de la un metru - primul sau gol pentru echipa din Ghencea. Chiar dupa golul doi al Stelei, Semedo scapa pe partea stanga si este oprit prin fault de Zapata, in careu, dar Alexandru Tudor nu acorda penalty pentru CFR, ci doar lovitura de la coltul terenului. CFR a mai acuzat neacordarea unui penalty, in minutul 68, la o interventie a lui Emeghara la Cadu, in careul stelist. Ultimele minute sunt un asediu la poarta lui Zapata, care a avut o interventie de senzatie la lovitura de cap a lui Fabbiani (88), dupa care Radoi a respins sutul lui Culio (88). In minutul 90, Ovidiu Petre inscrie golul 3 dupa centrare venita de la acelasi Mendoza, de data aceasta dintr-o lovitura libera din preajma coltului terenului. andoneAndone: Tusierul Nica trebuia sa vada penalty-urile Antrenorul CFR-ului, Ioan Andone a acuzat arbitrajul brigazii conduse de Alexandru Tudor, catalogandul unul "dubios". "A fost viciere de rezultat, Tudor era departe de faza dar Nica putea sa zica ca a fost penalty la Semedo. Ne-a dat corner in loc de penalty", a spus Ioan Andone. Antrenorul Stelei, Marius Lacatus, si-a felicitat jucatorii la conferinta de presa de dupa meci pentru atitudinea, efortul si executiile reusite. “Era un joc crucial pentru viitorul Stelei si a fost unul foarte bun, desi au fost momente delicate in ultimele 30 de minute. Am avut determinare, executii tehnice, actiuni individuale, exact ce am cerut! Fizic, tactic si tehnic am avut un nivel foarte ridicat", a spus Lacatus. CFR Cluj ramine pe primul loc in clasamentul Ligii I, cu 49 de puncte, insa distanta fata de locul doi este de numai cinci puncte, dupa ce Rapid a invins la Galati, scor 1-0. Pe pozitia a treia este Steaua, cu 41 de puncte, la trei puncte de Dinamo, care a invinsa la Mioveni. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro