Sliema Wanderers - Rapid 0-1

Fără să strălucească în Malta, Rapid a caştigat la limită, 1-0, meciul retur cu Sliema Wanderers. Cu patru titulari ţinuţi pe banca de rezervă, Rapidul european al lui Răzvan Lucescu a deschis repede scorul. În minutul 10, Buga a înscris din centrarea lui Valentin Bădoi şi a ajuns la al treilea gol în Cupa UEFA. La 1-0, giuleştenii au trecut de trei ori pe langă gol. După ratările lui Săpunaru şi Burdujan, Valentin Bădoi a pus la punct toată apărarea maltezilor, dar nu a reuşit să îl învingă pe portarul Bonello. Asediul rapidiştilor a continuat şi după pauză cand Griffiths a trimis în bară. Ultima mare ocazie a trupei lui Răzvan Lucescu i-a aparţinut lui Bădoi. Calificată în turul doi preliminar, Rapid ar putea da la tragerea la sorţi de vineri de la Nyon peste echipe ca Beitar Ierusalim, OFK Belgrad sau Omonia Nicosia , echipă antrenată de Ioan Andone .