Şi-a revenit Şarapova!

Maria Şarapova a defilat în meciul din runda a doua a Australian Open , învingand-o fără probleme pe Anastassia Rodionova cu 6-0, 6-3. Favorita turneului de la Melbourne nu a arătat niciun semn de oboseală sau probleme cu căldura, precum în meciul cu Camille Pin, şi a reuşit să-şi adjudece primul set în doar 22 de minute, fără a pierde vreun joc. Rodionova a evoluat mai bine în setul doi şi a primit chiar încurajările publicului cand a reuşit să-I smulgă primul puncte adversarei, însă Şarapova a fost tot timpul la controlul meciului şi rezultatul final nu a fost în niciun moment pus la îndoială. Şarapova, numărul doi mondial, şi-a adjudecat meciul în 58 de minute, iar la final a declarat că s-a simţit recuperată complet după meciul de deschidere ce a durat trei ore. “Mă simt bine din punct de vedere fizic, sunt recuperată complet. Am jucat mai bine astăzi, dar nu am fost nici pe departe la forma mea maximă, pe care sper să o ating după cateva meciuri în plus”, a spus Şarapova, care o va întalni în următoarea rundă pe italianca Tathiana Garbin, cap de serie numărul 30.