Sevilla, eliminata de Fenerbahce din Liga Campionilor

Formatia turca fenerbahce istanbul s-a calificat aseara in sferturile Ligii Campionilor, dupa ce a trecut de FC Sevilla la lovituri de departajare. Dupa ce castigase partida tur cu 3-2, Fenerbahce si-a aratat intentia de joc la Sevilla inca din primul minut. In minutul 5 Diego Lugani a pasat scurt spre Selcuk Sahin dar mingea a fost interceptata de Seydou Keita, care a fost apoi faultat. Daniel Alves a trimis cu forta prin zid si l-a fortat pe Volkan Demirel sa isi impinga mingea in poarta. Patru minute mai tarziu, Keita a preluat un balon la centrul terenului, s-a uitat la poarta si a sutat in forta de la 30 de metri, lasandu-l pe Volkan fara replica. 2-0 si Sevillia era ca si calificata in sferturi. In minutul 19 Fenerbahce reduce din diferenta prin Deivid, care a inscris dupa o centrare venita de la Alex. In repriza a doua turcii au continuat sa preseze si sa se stabileasca in jumatatea spaniola, insa nu puteau sa gaseasca pasa decisiva in careul aglomerat al Sevillei. Cu zece minute inainte de final, Deivid s-a strecurat in spatele fundasilor Sevilliei si a reluat spre poarta lovitura libera batuta de Alex. Prima incercare i-a fost respinsa de Palop, insa brazilianul nu a mai gresit la recuperare. La penaltiuri, pentru Fenerbahce au marcat Vederson, Marco Aurelio si Kezman si a ratat Edu, in vreme ce pentru FC Sevilla au inscris Kanoute si Dragutinovici si au ratat Escude, Maresca si D. Alves. Tragerea la sorti a sferturilor de finala din Liga Campionilor va avea loc la 14 martie. FOTO : Uefa.com Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro