Rusia şi Suedia, în semifinalele CM de hochei

Rusia, ţara gazdă a Campionatului Mondial de hochei pe gheaţă, a învins Cehia cu 4-0 şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Golurile ruşilor au fost marcate de Andrei Markov, Evgheni Malkin, de două ori şi Alexander Radulov. Rusia va da piept în penultimul act cu învingătoarea din meciul SUA – Finlanda. Suedezii au trecut de slovaci În al doilea meci din sferturi disputat miercuri, Suedia a învins Slovacia cu 7-4, după ce slovacii conduceau cu 2-1 dupa prima repriza, goluri Marian Hossa şi Richard Kapus, respectiv Fredrik Warg. Suedezii s-au trezit în repriza a doua şi au marcat trei goluri prin Jonathan Hedstrom, de două ori, şi Tony Martensson, şi s-a distanţat la 4-2. Suedia a caştigat şi repriza a treia cu 3-2, goluri Tony Martensson, de două ori, şi Magnus Johansson, respectiv Branko Radivojevic şi Roman Kukumberg, ei impunandu-se în final cu 7-4. Suedia va aştepta rezultatul meciului Canada – Elveţia, pentru a-şi afla adversara din semifinală.