Rugaciunile englezilor au fost ascultate: Israel a invins Rusia

In pofida pesimismului exagerat aratat de presa din Anglia - tabloidele britanice si-au plans de mila pret de trei saptamani -, nationala Albionului a reusit improbabilul: si-a asigurat, in mare parte, biletele pentru turneul final al Campionatului European. Pentru englezi, totul se reducea la partida de sambata, dintre Israel si Rusia. Daca ar fi invins, ex-sovieticii erau ca si calificati la Europene. Daca nu, nu. Din fericire pentru McClaren & Co., a fost varianta a doua. Complet surprinzator, gazdele au inceput la Tel Aviv in forta si, dupa doar zece minute de joc, au deschis scorul prin Barda, care l-a lobat frumos pe Gabulov. Realizand situatia in care sunt, rusii au preluat initiativa si au atacat in valuri. Cu toate acestea, golul egalizator a venit de-abia dupa o ora de joc, cand Bilialetdinov, aflat la primul gol pentru natioanala sa, a prins sut din zece metri, dupa o actiune colectiva de toata frumusetea. Momentul psihologic al partidei si, din cate se pare, al intregii campanii de calificare, s-a consemnat in minutul 90: Ramas singur cu portarul advers, Sicev a sutat in forta, insa balonul a lovit, spre disperarea ex-sovieticilor, bara. Si ca „meniul” sa fie complet, Israel a dat lovitura finala in prelungirile partidei, Golan - numele spune tot - fructificand un contraatac purtat in doi. Dupa ce au emis fel de fel de speculatii de non-combat si chiar de blat , tabloidele din Anglia au treaba. Trebuie sa isi ceara scuze israelienilor, de la selectioner la ultimul jucator. Dupa ziua de miercuri insa, cand nationala lui McClaren - care probabil isi va petrece ziua de duminica la Biserica - va da piept cu Croatia, intr-un meci pe care sunt nevoiti sa nu il piarda. ISRAEL: Aouate - Spungin, Keinan, Ben Haim, Ziv - Alberman, Cohen, Buzaglo, Yitzhaki - Barda, Sahar RUSIA: Gabulov - Vasili Berezutski, Ignasevici, Alexei Berezutki, Aniukov - Semsov, Bilialetdinov, Zurianov, Jirkov - Arsavin , Pavluicenko. Tot in Grupa E, in Macedonia, echipa tarii gazda a produs o alta mare surpriza, invingand nationala Croatiei cu scorul de 2-0. Tot sambata, Estonia a invins in deplasare pe Andora cu acelasi scor. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro