Romania-Rusia, adevarata finala se joaca astazi

Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici s-au calificat joi seara in penultimul act al Mondialului, dupa un meci dramatic . Astazi, la Paris, de la ora 16.00 (in direct pe TVR 1) se reediteaza finala de acum doi ani, pierduta contra Rusiei Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins tara gazda a Campionatului Mondial, Franta, cu 34-31, dupa un meci mai mult decat dramatic. A fost nevoie de inca patru reprize de prelungiri pentru ca tricolorele sa rapuna o echipa incurajata de 12.000 de fani si care a beneficiat si de cateva decizii eronate ale arbitrilor. La final, antrenorul gazdelor, Olivier Krumbholz, a remarcat-o pe tanara Cristina Neagu . La pauza parea ca totul e pierdut. Franta conducea cu 14-8, iar Romania era in corzi. Tricolorele au marcat cinci goluri consecutive, au egalat apoi 17-17 si lupta a continuat intr-un ritm de infarct pana la finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. Cele mai bune marcatoare ale Romaniei au fost Ramona Maier (10 goluri) si Cristina Neagu (8). Selectionerul echipei noastre, Gheorghe Tadici, a declarat ca arbitrajul a dezavantajat Romania: „Totul e bine cand se termina cu bine. Ma voi uita pe casete, deoarece, din ce am vazut eu, au fost doua goluri perfect valabile pe care ni le-au anulat". Una dintre jucatoarele importante ale meciului de joi seara, Valeria Bese , a explicat secretul victoriei: „Suntem obisnuite sa jucam pana la capat, chiar daca suntem conduse. Am suferit fiecare pentru fiecare si, chiar daca am gresit, ne-am incurajat reciproc". Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro