Romania pierde şefia clasamentului

În faţa unor adversare modeste, contracandidatele Romaniei pentru un loc la Campionatul European din 2008, Olanda şi Bulgaria, au obţinut victorii la limită, dar care le-au propulsat în faţa Romaniei în clasamentul grupei G, tricolorii avand un meci mai puţin disputat. Olanda a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, naţionala Albaniei şi a trecut pe primul loc în grupă cu zece puncte. Olandezii au deschis scorul prin Robin Van Persie ( foto ), în minutul 15, şi şi-au mărit avantajul în minutul 42, în urma unui autogol al portarului albanez Beqaj. Oaspeţii au redus din diferenţă prin Curri, în repriza a doua, în minutul 67. Bulgaria a acumulat şi ea opt puncte în clasamentul grupei G, după victoria cu 1-0 din Luxemburg, obţinută prin golul lui Tunchev, din minutul 26.