Roma - Chievo 1-1. Chivu rămane pe 2 în Serie A

AS Roma, formaţia căpitanului naţionalei Romaniei, Cristi Chivu, nu a reuşit decat un egal pe propriul teren în compania celor de la Chievo Verona, în această după-amiază. Oaspeţii au reuşit să puncteze primii prin Sergio Pellissier cu cinci minute înainte de pauză. După ce în primele minute ale jocului, Totti a înscris, golul fiind însă anulat pe motiv de ofsaid, Chivu şi Ferrari au fost depăşiţi de Pellissier, care a driblat şi portarul înainte de a trimite în poarta goală. Romanii au reuşit egalarea în repriza secundă, prin Totti (care a înscris primul său gol în Serie A în acest sezon). După un corner bătut de Pizarro, mingea a ajuns la decarul Romei, care a simulat un şut trimiţandu-l pe portarul oaspeţilor într-o direcţie greşită, după care a înscris în colţul opus. După acest semieşec pe propriul teren, Roma ratează şansa de a trece pe primul loc în Italia, întrucat Inter a terminat şi ea la egalitate, 0-0 la Udine. Aşadar Inter se află pe prima poziţie cu 15 puncte, urmată de Roma cu 13 şi Udinese cu 12. Au evoluat formaţiile: Roma: Doni; Panucci, Ferrari, Chivu, Tonetto; De Rossi ; Aquilani (Pizarro 55), Taddei (Vucinic 63), Perrotta; Montella, Totti. Chievo: Sicignano; Moro, Mandelli, Mantovani (D'Anna 24), Lanna; Luciano , Brighi, Sammarco (Marcolini 62), Semioli; Zanchetta, Pellissier (Tiribocchi 58).