Roma a spulberat Catania

AS Roma, echipa lui Cristian Chivu a realizat scorul etapei a 12-a din Serie A, învingand duminică pe propriul teren formaţia Catania cu 7-0. Marcatorii Romei au fost Panucci (12’, 48’) şi Perrotta (24’, 40’), Mancini (19’), Montella (59’) şi Totti (70’), într-un meci în care Chivu a fost integralist. Mascara şi Baiocco, de la oaspeţi au văzut cartoaşul roşu. Duelul dintre Vali Năstase şi Adrian Mutu s-a încheiat nedecis, Ascoli terminand la egalitate 1-1, pe teren propriu cu Fiorentina. Ambii jucători romani au fost titulari pe toată durata partidei, în timp ce Lobonţ nu a fost inclus în lotul formaţiei toscane, încă nerefăcut după o operaţie la deget. Luca Toni a deschis scorul pentru Fiorentina, în prelungirile primei reprize, Ascoli egaland în minutul 84, prin reuşita lui Bjelanovic. În minutul 70 al meciului, Vali Năstase l-a lovit cu cotul pe Mutu, care nu se afla în posesia mingii. Gestul nesportiv al fundaşului roman a fost însă trecut cu vederea de unul dintre arbitrii asistenţi. Internazionale Milano a acumulat 30 de puncte şi s-a distanţat în fruntea clasamentului, după victoria, 1-0 de pe propriul teren contra formaţiei Reggina, profitand de înfrangerea celor de la Palermo, 0-1, în deplasare la Cagliari. Fosta echipă a lui Codrea se află pe poziţia secundă, cu 27 de puncte, iar Roma lui Chivu e pe trei, cu 26. Ascoli şi Fiorentina sunt vecine de clasament, ocupand locurile 17, respectiv 18.