Roddick, fără greşeală în faţa lui Fish

Al şaselea favorit la caştigarea Open-ului Australiei, americanul Andy Roddick , l-a învins în trei seturi identice, scor 6-2, 6-2, 6-2, pe compatriotul şi prietenul său, Mardy Fish, într-un meci disputat marţi, în cadrul sferturilor de finală ale competiţiei. Va fi a treia prezenţă în semifinalele turneului de la Melbourne pentru Roddick , americanul reuşind un joc foarte bun în faţa lui Fish. Americanul de 24 de ani, fost lider mondial , a încheiat partida în doar o oră şi 27 de minute. Meciul se anunţa mai echilibrat, în prisma faptului că Fish reuşise eliminarea celui de-al 4-lea favorit, croatul Mario Ancic. „Am jucat aproape fără greşeală. A fost cel mai bun joc pe care l-am făcut împotriva lui Mardy”, a declarat Roddick, la finalul meciului în care a comis doar 4 erori neforţate. ”Andy are şanse reale de a caştiga turneul anul acesta”, a spus Fish despre prietenul său. Roddick va da piept în semifinalele turneului de la antipozi, cu primul favorit, Roger Federer .