Revenire cu gol pentru Mirel Rădoi!

Campioana Romaniei, Steaua Bucureşti, a surclasat în Ghencea echipa “bancară”, FC Naţional, cu scorul de 6-0, în etapa a 15-a a Ligii I, şi a revenit pe locul doi în clasament, în timp ce formaţia condusă de Jean Vlădoiu pare să piardă tot mai mult teren de restul plutonului şi să se afunde în zona retrogradării. Meciul a fost unul la discreţia “roş-albaştrilor” şi victoria nu poate fi pusă la îndoială, în ciuda faptului că “bancarii” au avut ceva de protestat la mai toate golurile steliştilor. Steaua a avut nevoie de 27 de minute pentru a deschide scorul şi a făcut-o prin Cristocea, preferatul lui Gigi Becali, care a trimis din zece metri în poarta lui Stanev, după o pasă venită de la Paraschiv , de pe partea dreaptă. A urmat apoi hattrick-ul francezului Thereau , care şi-a început recitalul la cinci minute de la golul lui Cristocea. Corner pentru Steaua bătut pe colţul lung, de unde Thereau a reluat în poarta lui Stanev. În minutul 43, Opriţa i-a centrat francezului de pe partea dreaptă, acesta trimiţand din alunecare în poarta “bancarilor” şi majorand scorul la 3-0. Golul trei al francezului a venit după o fază identică cu cea de la primul său gol, înscriind din nou în urma unei faze fixe. Steaua intra astfel cu un avantaj de patru goluri la pauză şi singura dorinţă a suporterilor era să îl vadă şi pe Mirel Rădoi în teren. Olăroiu le-a îndeplinit dorinţa fanilor şi Rădoi a intrat pe teren în minutul 81, la cateva secunde după ce Steaua obţinuse un penalty. Rădoi, care a preluat banderola de căpitan de la Paraschiv, pe care îl şi înlocuise, a executat penalty-ul şi a înscris astfel la prima sa atingere a balonului. În ultimul minut de joc, Stelian Stancu a dat lovitura de graţie cu un gol înscris de la 8 metri, după o minge venită de la Opriţa, şi astfel partida s-a încheiat cu un scor de tenis, 6-0. Cea mai categorică victorie a Stelei în acest sezon, dar şi cea mai categorică înfrangere a “bancarilor”. Au evoluat echipele: Steaua: 12. Cernea - 27. St. Stancu, 3. Goian (9. V. Badea '66), 24. Ghionea, 28. G. Coman - 7. Opriţa, 22. Paraschiv (6. Rădoi '82), 8. Ov. Petre, 14. Cristocea (30. Ochiroşii '63) - 10. N. Dică, 21. Thereau. Antrenor: Cosmin Olăroiu. FC Naţional: 12. Stanev (13. E. Nae '46) - 2. Ninu (26. Ilin '46), 27. Burcă, 5. Panc, 24. Iancu - 16. Herea , 6. Lincar, 29. R. Costin, 20. Fl. Dumitru - 15. I. Savu (4. I. Pană '74), 11. Cursaru. Antrenor: Ion Vlădoiu.