Remiza care ne ajuta

Dupa 1-1 in Franta, reprezentativa de tineret a Romaniei a incheiat la egalitate, fara gol, pastrand sanse mari de calificare la Euro 2009. Tricolorii au obtinut un rezultat bun, scor 0-0 in fata Frantei, echipa care a dominat disputa. Dupa rezultatul de 1-1, din partida tur, Romania va castiga Grupa 10 daca va termina la egalitate de puncte cu Franta. Prima ocazie a partidei a venit de-abia in minutul 27, atunci cand mijlocasul francez Didier Digard a reluat balonul cu capul pe langa bara portii lui Tatarusanu . Imediat, tricolorii au replicat printr-o mare ocazie a lui Bogdan Stancu . Atacantul a scapat singur cu portarul Jourdren, dar si-a prelungit prea mult balonul si i-a permis goalkeeperului francez sa retina. Repriza a doua a debutat cu o noua ocazie a lui Stancu, cel care a reluat slab, din cadere, pe langa poarta franceza. Dupa zece minute, Torje nu l-a putut invinge pe Jourdren de la marginea careului la capatul unei actiuni foarte bune a tricolorilor. Replica francezilor a fost prompta, iar Dia a trimis cu capul balonul in transversala dintr-o pozitie incomoda. Impulsionati de cei doi fotbalisti proaspat introdusi in teren, Matuidi si Quercia, francezii au devenit treptat din ce in ce mai insistenti. Dupa o degajare gresita a lui Tararusanu, Quercia a scapat spre poarta romana, dar a ezitat si a fost deposedat la limita de fundasul Mardare. Elevii lui Emil Sandoi au jucat de la egal la egal cu francezii, chiar daca in lotul oaspetilor s-au aflat jucatori legitimati la echipe precum Paris Saint Germain, AS Monaco, Tottenham sau Newcastle United . Si locul doi ar putea duce la baraj Experienta superioara a francezilor a fost anihilata de determinarea romanilor care puteau totusi da lovitura pe final cand fotbalistul lui FC Nantes Claudiu Keseru a trimis periculos un balon in careu din lovitura libera. In urma acestui scor, tricolorii raman la trei puncte in spatele Frantei, care are insa un meci in plus jucat. Primele echipe din cele zece grupe, precum si cele mai bune patru formatii de pe locul secund se vor califica intr-un baraj tur-retur pentru accederea la Euro 2009 din Suedia. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro