Real Madrid a castigat cel de-al 31-lea titlu din istorie

Real Madrid a castigat cel de-al 31-lea titlu de campioana din istorie dupa ce a invins Osasuna Pamplona cu 2-1.

Bucuria galacticilor a fost si mai mare pentru ca acestia s-au impus pe terenul celor de la Osasuna in ultimile minute. Gazdele au deschis scorul in minutul 82 prin Punal din penalty. Doar 5 minute mai tarziu Real a egalat prin Robben, iar Higuain a inscris golul victoriei in minutul 89.

Cu acest titlu, cel de-al 31-lea, Real Madrid s-a distantat la 13 titluri fata de principala rivala FC Barcelona care are 18 titluri.

"Am demonstrat in zece oameni ca putem reusi sa obtinem ce ne dorim. Este o placere si sunt foarte mandru de jucatorii mei. Aceasta echipa nu a murit si s-a vazut ca este capabila sa treaca peste momentele dificile. Am facut ceva eroic si este timpul sa sarbatorim la Madrid, iar miercuri noapte, la meciul cu Barcelona, o sa fie o adevarata petrecere", a declarat presedintele clubului Ramon Calderon.