Rapid – U Craiova 1-0

Miercuri seară, într-un meci contand pentru optimile de finală ale Cupei Romaniei, Rapid a învins pe Universitatea Craiova, cu 1-0, reuşind să se califice în sferturile de finală ale competiţiei. Partida, disputată la Ploieşti, pe stadionul “Astra”, a debutat cu un incident neplăcut: suporterii rapidişti au aruncat o petardă în teren foarte aproape de Săpunaru. Jucătorul giuleştean a primit îngrijiri medicale pe margine, după ce jocul a fost oprit de arbitrul Balaj. După o primă jumătate de oră fără faze de poartă importante, Rapid a deschis scorul prin Valentin Bădoi, în minutul 34. Acesta a executat superb o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, mingea a lovit transversala, apoi stalpul din stanga al porţii lui Bornescu , înainte de a intra în poartă. Execuţia rapidistului a semănat mult cu cea a lui Ilie Dumitrescu , de la World Cup 94, din SUA. După deschiderea scorului, giuleştenii, parcă au prins aripi, Moldovan şi Marius Constantin avand două şanse bune de gol. În ultimul minut al primei reprize, centrarea lui Perjă a căzut pe transversală. Repriza secundă a fost dominată teritorial de olteni , însă marile ocazii au aparţinut tot Rapidului. La zece minute de la reluare , Mazilu a scăpat singur cu porarul Craiovei, încă l-a luat la ţintă, din poziţie bună. În minutul 66, Baird a irosit cea mai mare ocazie a Ştiinţei ratand incredibil, singur cu portarul Coman. Universitatea a continuat să domine la capitolul posesie, însă atacurile tinerilor jucători ai lui Ştefan Stoica se opreau mai mereu la marginea careului advers. Rapid a contraatacat periculos pe final de partidă, pe fondul spaţiilor mari din apărarea Craiovei, iar Buga a ratat două ocazii uriaşe din poziţii excelente, în minutele 83 şi 89. O victorie meritată a deţinătoarei trofeului, care rămane în lupta pentru Cupa Romaniei . Antrenorul Rapidului, Răzvan Lucescu, a declarat după meci: „Am meritat pe deplin victoria, dar am ratat incredibil de mult. Dacă s-ar fi terminat 5-0, nu ar fi fost un scor exagerat. Am fost echipa mai bună, însă starea terenului şi-a pus amprenta asupra jocului nostru. Ne dorim foarte mult să caştigăm acest trofeu, pentru a reedita performanţa din sezonul trecut”. Iată şi cele două echipe trimise în teren din primul minut de Răzvan Lucescu şi Ştefan Stoica: Rapid: Coman – Rada, Perjă, Săpunaru, Maftei – Bădoi, C. Lazăr, N. Grigore – Zicu, Mazilu, Moldovan. Universitatea Craiova: Bornescu – Mitchell, Stoica, Gărgălie, Săceanu – Dănănae, Velcovici, Dina, Baird – Parvu, Rose.