Rapid - Sliema 5-0, un bun antrenament pentru giuleşteni

Echipa Rapid Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, formaţia Sliema Wanderers, în prima manşă a turului întai preliminar al Cupei UEFA, în faţa a doar 8500 de spectatori. Scorul a fost deschis repede, în minutul 5, cand Nicolae Grigore a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat un adversar şi a înscris de la 12 metri, la colţul scurt. După numai nouă minute, Mugurel Buga a şutat de la limita careului mare, iar Lombardi a deviat în propria poartă, scorul devenind 2-0 pentru Rapid. În minutul 20, Ionuţ Stancu a executat un corner de pe partea stangă, iar Nicolae Constantin a înscris cu capul de la şase metri. Mugurel Buga şi-a trecut în cont “dubla” în minutul 41, cand a marcat de la aproximativ 14 metri, în urma unei pase a lui Lucian Burdujan. La pauză Rapid avea să intre cu un avantaj de cinci goluri, după ce Said a deviat mingea în proprie poartă, în minutul 45, la o centrare a lui Emil Dică, de pe partea stangă, stabilindu-se astfel şi scorul final. Fostul jucător al echipei FC Naţional, Cristian Săpunaru a avut parte de o primire călduroasă, numele său fiind scandat de cei 8.500 de spectatori aflaţi pe stadion. Un alt jucător rapidist, Andrei Petrescu, a disputat, joi, primul meci oficial pentru giuleşteni, dar jocul său nu l-a convins pe Răzvan Lucescu, acesta declarand că: "Petrescu este un jucător tanăr, lipsit de experienţă şi probabil din acest motiv a greşit foarte mult. Mai are de învăţat pentru a se ridica la cerinţele Rapidului, trebuie să înţeleagă că nu se poate impune printr-un joc individualist.". Echipa malteză nu a avut decat patru rezerve, trei jucători de camp şi un portar. Meciul retur va avea loc în 27 iulie. Au evoluat echipele: Rapid Bucureşti: 1. D. Coman - 23. M. Constantin, 24. Maftei , 19. Săpunaru - 9. Bădoi, 18. N. Grigore (16. A. Petrescu '74), 13. E. Dică, 5. I. Stancu (7. Vasilache '53) - 29. Buga, 20. Burdujan - 28. N. Constantin (8. V. Negru '46). Antrenor: Răzvan Lucescu. Sliema Wanderers: 22. Akanji (1. Bonello '46) - 15. Carabott, 3. Di Lello (2. Muscat '46), 5. Ciantar, 4. Said, 13. Chetcuti - 10. Bajada, 6. Lombardi (17. Mintoff '85), 8. Mattocks - 26. Giglio, 18. Nwoko. Antrenor: Edward Aquilina