Rapid se afla la 5 puncte de CFR

Rapid a castigat, miercuri seara, meciul din deplasare cu Ceahlaul , scor 1-0, restanta din etapa a 9-a a Ligii I, si s-a apropiat la cinci puncte de liderul CFR Cluj. Dupa o prima repriza lipsita de ocazii mari de poarta, Burdujan a reusit sa deschida scorul in minutul 55. Aflat la primul meci impotriva echipei care l-a crescut si l-a lansat in fotbalul mare, atacantul giulestean a trimis cu sange rece in poarta lui Multescu, dupa o centrare perfecta a lui Stefan Grigorie . In minutul 63, giulestenii au solicitat o lovitura de pedeapsa la contactul dintre Cesinha si Bruno Fernandes, dar centralul Tiberiu Lajos a lasat jocul sa continue. Nemtenii au cerut si ei penalty in minutul 70, la contactul dintre Maftei si Doicaru, dar Lajos a procedat ca si la faza din minutul 63. Ceahlaul a marcat in minutul 88, prin Frunza, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Dupa 19 etape, Rapidul se afla pe locul 2, cu 41 de puncte, cinci mai putin decat liderul CFR Cluj, iar Ceahlaul se afla pe pozitia a 12-a, cu 20 de puncte. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro