Rapid, invinsa acasa de U Cluj

Surpriza de proportii in Giulesti! Universitatea Cluj a reusit o victorie de proportii, invingand vicecampioana de toamna, Rapid, chiar in barlogul ei. Asta desi alb-visinii au avut la un moment dat jocul in mana, fiind in superioritate numerica. Desi ocupa ultimul loc in Liga I, oaspetii au facut un meci eroic in adevaratul sens al cuvantului, rapunand un nou „zmeu” al campionatului - primul a fost Steaua, in tur -, la acelasi scor: 2-1 Partida din Giulesti a inceput intr-un ritm alert, cu ambele echipe jucand deschis. Astfel au aparut si primele ocazii. In minutul 5, Zeno Bundea a executat periculos o lovitura libera de la 30 de metri, aparata insa de Dani Coman . In minutul 15, rapidistii si-au aratat pentru prima oara coltii, dar Merlier a iesit perfect la mingea pentru Boya. Dupa inca cinci minute - lovitura de teatru! Universitatea Cluj deschide scorul, Zendo Bundea profitand de o respingere in fata a portarului rapidist, dupa o centrarea a tanarului Dorin Goga. Enervate, gazdele au trecut imediat la conducerea ostilitatilor, dar goakleeper-ul Merlier a facut adevarate minuni. Dupa ce arbitrul Robert Dumitru le-a anulat eronat un gol pe motiv de offside, giulestenii aveau sa egaleze cu zece minute inainte de pauza: centralul dicteaza lovitura de la unsprezece metri, Emil Dica suteaza slab, mingea ajunge la Daniel Pancu si idolul tribunelor trimite, in forta, in gol. Elevii lui Mircea Rednic au fost la un pas sa intre chiar in avantaj la cabine, insa portarul clujenilor a realizat o noua parada de senzatie, respingand lateral sutul spectaculos al lui Stefan Grigorie . Cu o mica diferenta, actul secund a semanat izbitor cu primul: un Rapid extrem de ofensiv, atacand de-a dreptul nebuneste, si o Universitatea Cluj eroica. In minutul 52, Daniel Pancu a incercat transformarea unei lovituri libere, insa sutul sau a trecut mult peste. Dupa alte 11 minute, „stefeta ratangiului” a trecut la Boya, camerunezul sutand fix in bratele lui Merlier, din pozitie buna. La faza imediat urmatoare, Rapidul a crezut ca Dumnezeu i-a pus mana in cap, Flavius Bad fiind eliminat dupa un cot aplicat in figura lui . Zambetul zeitei Fortuna a fost insa unul parsiv. Cu zece minute inainte de final, Clujenii aveau sa dea lovitura de gratie. In inferioritate numerica, bravii elevi ai lui Meszaros a realizat un contra ca la carte: minge lunga pentru Dorin Goga, stop perfect, doi adversari depasiti din preluare, sut si tanara „perla” din Moina lasa Giulestiul cu gura cascata. Pe final, rapidistii au incercat marea cu sarea. Degeaba, insa! Oaspetii au fost prea buni si au obtinut o victorie pe cat de muncita si de surprinzatoare, pe atat de meritata. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro