Rapid Bucureşti - FC Argeş 2-1. Viorel Moldovan eliminat!

Meci plăcut în Giuleşti. Rapid Bucureşti a învins lanterna roşie a Ligii I, FC Argeş, cu scorul de 2-1 şi s-a apropiat la trei puncte de Steaua în clasament. Giuleştenii au deschis scorul în minutul doi, prin Viorel Moldovan , a cărui lovitură de cap din careul mic s-a oprit în plasa porţii lui Bogdan Vintilă. Cinci minute mai tarziu, Rapid a avut emoţii cand Dani Coman a faultat în postură de ultim apărător. Centralul Berbecaru a considerat că nu se impune cartonaşul roşu şi doar l-a averitzat pe portarul giuleştean. Dacă de lovitura liberă de la marginea careului nu au reuşit să profite, argeşenii au egalat în minutul 17, cand Daouda a prelungit mingea pentru Tănasă, acesta a dat mingea pe langă Coman şi apoi a înscris în poarta goală. În minutul 26, Iordache putea realiza surpriza şi să aducă Argeş în avantaj, dar pasa pentru el a fost prea lungă şi Karamyan a reuşit să se replieze. Însă cei careu au trecut în avantaj au fost rapidiştii. Bădoi a evitat pasul la ofsaid făcut de apărarea piteşteană şi a marcat, din colţul careului mic, pe langă Vintilă, după o pasă excelentă a lui Lazăr. Repriza a doua a fost marcată doar de eliminarea lui Viorel Moldovan. În minutul 70, atacantul rapidist a văzut direct cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu cotul în figură pe Chiţa, într-un duel aerian. Din acel moment, rapidiştii s-au mulţumit să apere avantajul minim pe care îl aveau şi timp de 20 de minute au rezistat fără să primească gol. Oaspeţii nu au avut nicio ocazie importantă cat timp au avut un om în plus pe teren, rapidiştii reuşind să-i ţină departe pe piteşteni de poarta lui Coman. Au evoluat echipele: Rapid Bucureşti Coman, Săpunaru, M. Constantin, Maftei , Bădoi, Karamyan, Lazăr, Grigore, Griffiths, Buga , Moldovan; FC Argeş Vintilă, Keca, Badea, Chiţa, Daouda, Prepeliţă, Năstăsie, Rednic, Tănasă, Barras, Iordache.