Rapid a oprit panzerele

Giulestenii au obtinut o remiza alba in Germania, cu FC Nurnberg Nu mai putin de 40.000 de nemti au fost aseara pe arena EasyCredit pentru a sustine pe FC Nurnberg in disputa contra Rapidului. In ciuda atmosferei incendiare, elevii lui Bergodi au inceput in forta si, in chiar minutul doi, Cesinha a trimis putin pe langa poarta lui Blazek. Germanii nu au luat in seama acest avertisment si s-au aruncat asupra alb-visniilor, dar Mintal sau Charisteas nu au nimerit poarta aparata de Andrade din pozitii ideale. Pe contraatac , Boya a fost aproape sa marcheze un gol senzational de la peste 30 metri, dar balonul a trecut la cativa centimetri de transversala. Insa, exact in ultimul minut al reprizei, Kluge a sutat periculos si numai plonjonul lui Andrade a facut ca cele doua echipe sa intre la pauza tot la egalitate, scor 0-0. Au rezistat eroic Alb-visiniii au inceput cea de-a doua repriza la fel ca prima, in atac, dar capul lui Sapunaru l-a gasit la post pe Blazek. De aici incolo insa, elevii lui Meyer i-au impins tot mai mult pe romani in propria jumatate de teren iar in minutul 63 gazdele puteau deschide scorul prin Charisteas care, din centrul careului, a trimis pe langa poarta. Peste alte 14 minute, Misimovic a sutat de la marginea careului, dar si acesta a ocolit de putin poarta lui Andrade. Cu cinci minute inainte de finalul partidei, la o greseala a fundasilor giulesteni , acelasi Charisteas a trimis milimetric pe langa poarta. Cum pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, Rapid a plecat cu un egal din Germania, scor 0-0, care ii ofera sanse reale de calificare in grupele Cupei UEFA. Returul se va juca pe 4 octombrie, in Giulesti. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro