Ramos, de la meci la spital

Rivalitatea istorică dintre Betis şi FC Sevilla a atins miercuri noi cote, după ce antrenorul alb-roşilor, Juande Ramos , a fost lovit de o sticlă de plastic de doi litri, aruncată din tribună. Incidentul a avut loc în minutul 57 al partidei, moment în care arbitrul Mallenco a decis întreruperea meciului. Manşa secundă a sferturilor Cupei Regelui dintre Betis şi FC Sevilla a adăugat o nouă pagină neagră în istoria recentă a fotbalului spaniol, afectat de violenţă şi rasism . După 0-0 în tur, preşedinţii celor două grupări, Manuel Ruiz de Lopera (Betis) şi Jose Maria del Nido (FC Sevilla), au reînceput seria eternelor scandaluri. Iar cearta dintre cei doi, corelată cu rivalitatea istorică dintre cele două cluburi, a dat naştere, miercuri seară, unui monstru. În minutul 57 al meciului retur, jucat pe stadionul lui Betis, Kanoute a deschis scorul, iar FC Sevilla devenea favorită pentru calificare. Alb-roşiii nu au apucat să se bucure prea mult. La marginea terenului, Juande Ramos zăcea inconştient. Tehnicianul spaniol, considerat unul dintre cei mai buni ai momentului şi fost antrenor al lui Betis, fusese lovit cu o sticlă de răcoritoare de doi litri. Sticla era plină, iar impactul l-a trimis instantaneu la pămant. Acesta a fost transportat imediat cu ambulanţa la clinica Sargasso Corazon de Sevilla, după ce a primit mai întai îngrijiri la stadion, fiind diagnosticat cu traumatism cranian encefalic, care i-a afectat zona occipitală dreaptă. Totuşi, conform medicului Adolfo Munoz, Ramos nu are nicio problemă la nivel neurologic. Antrenorul a fost externat ieri-dimineaţă. "Şi dacă murea?" Centralul partidei de miercuri seară, Undiano Mallenco, a oprit meciul după incident, iar data la care vor fi jucate minutele rămase urmează a fi stabilită. Conform presei spaniole, stadionul echipei Betis, Ruiz de Lopera, ar putea fi suspendat pană la 12 meciuri. Ziariştii iberici mai susţin că incidente violente au avut loc şi în exteriorul arenei, iar cel care a aruncat cu sticla în Ramos a fost în stare de ebrietate, însă deocamdată nu a fost depistat. De altfel, ziarele de sport din Spania au criticat dur incidentul. "Şi dacă ar fi murit?", a titrat ieri cotidianul "Marca", în timp ce "AS" consideră că sticla a lovit în cap şi fotbalul spaniol. La meci a fost prezent şi Mircea Lucescu, Sevilla urmand să întalnească pe Şahtior Doneţk în optimile Cupei UEFA.