Raluca, eclipsata de Venus la US Open

Era aproape imposibil ca Raluca Olaru sa o invinga pe Venus Williams in runda secunda a US Open, mai ales ca se afla la debutul in acest turneu de Grand Slam, iar adversara avea deja doua titluri in palmares si e ultima cistigatoare a Wimbledonului. Miracolul nu s-a produs, iar Venus, a 12-a favorita a competitiei, a cistigat in 69 de minute, cu 6-4, 6-2, un meci fara o istorie aparte, in care americanca a atacat mai mult si a avut 24 de lovituri cistigatoare (Raluca - 8), dar si 20 de greseli nefortate (Raluca - 17). Recordmanul zilei in ceea ce priveste greselile nefortate este insa rusul Gabasvili, care a facut 60 pe parcursul meciului cu Fernando Gonzalez (favorit nr. 7) pe care, paradoxal, a reusit sa-l cistige (6-4, 6-1, 3-6, 5-7, 6-4). S-a calificat in turul doi si Rafael Nadal , insa el are mari probleme la genunchi, cistigind de altfel destul de greu (7-5, 3-6, 6-4, 6-1) in fata australianului Alun Jones (nr. 123). „Am simtit dureri in ultimele minute ale antrenamentului de duminica. Luni nu m-am antrenat, iar miercuri m-am pregatit doar 35 de minute. Poate ca, daca ar fi fost vorba despre un alt turneu, m-as fi retras“, s-a plins Nadal dupa partida. Pe de alta parte, Roger Federer a ajuns deja in turul trei (6-1, 6-4, 6-4 cu chilianul Paul Capdeville), dupa un meci in care un comentator american a exclamat: „Nu l-am vazut pe Michelangelo pictind sau pe Jimi Hendrix cintind la chitara, dar l-am vazut pe Federer jucind tenis. Este incredibil!“. Intr-un asemenea context, urmatorul sau adversar, anonimul american John Isner (184 ATP), a carui caracteristica principala este inaltimea, 2,06 m, nu are nici o sansa. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro