Primul punct al “cainilor” pe pămant belgian

Dinamo a încheiat la egalitate 1-1, în deplasare contra lui FC Bruges , în a doua partidă disputată de echipa din Ştefan cel Mare în cadrul grupei B a Cupei UEFA. Formaţia din Ştefan cel Mare a obţinut un punct mare în lupta pentru calificare în optimile competiţiei, după un meci de mare luptă. Ambele echipe puteau caştiga, avand fiecare multe ocazii de gol, însă pe ansamblu a fost un rezultat echitabil . Echipele au sărit peste perioada de tatonare şi au trecut la atac încă din primele minute, cu un plus pentru gazde, care au dominat teritorial prima parte. Echipa lui Rednic a avut şansă în minutul 21, cand şutul lui Salou de la 16 metri, a lovit bara, apoi pe portarul Gaev, după care a ieşit în corner. Dinamoviştii a reuşit să deschidă scorul, cumva contrar cursului jocului, în minutul 33, cand Adrian Cristea a centrat din lateral stanga, aproape de linia de poartă, balonul a ajuns la Claudiu Niculescu, iar atacantul „cainilor” a reluat din prima sub bară, din interiorul careului mic. Belgienii puteau egala cu trei minute înainte de pauză, cand Gaev a scăpat mingea după o lovitură liberă executată pe spaţiul porţii, mingea s-a lovit de bară, iar portarul dinamovist a reuşit să reţină. Dinamo a părut timorată în primul sfert de oră al reprizei secunde, jucătorii lui Rednic lăsandu-se dominaţi de gazde. În minutul 61, Galamaz a greşit ca un începător, cand, la un corner al belgienilor, a ţinut un adversar cu ambele maini, timp de cateva secunde, suficient pentru ca arbitrrul suedez să dicteze lovitură de la unsprezece metri pentru Bruges . Vermant a egalat pentru belgieni, transformand penalti-ul în minutul 62. Alb-roşii nu au căzut după golul egalizator, reuşind să preia controlul jocului. Niculescu şi Dănciulescu au irosit două acţiuni bune de atac. Finalul a fost unul apoteotic, cu ambele echipe încercand să dea lovitura decisivă, cel mai aproape fiind acelaşi Niculescu, a cărui lovitură de cap din minutul 96, de la 16 metri, a trecut puţin alături. Dinamo a acumulat patru puncte din două meciuri, şi ocupă poziţia secundă în grupă, iar calificarea în primăvara europeană pare să fie o chestiune de timp pentru „caini”. Au evoluat formaţiile: Bruges: Stijnen – Clement, Pedersen, Maertens, Gvozdenovic – Daerden, Blondel (Chavez 80’), Englebert, Vermant (Leko 85’) – Ibrahim, Ishiaku (Van Heerden 36’). Dinamo: Gaev – Galamaz (Mihuţ 71’), Goian, R.Stefan, Pulhac - Blay, Ropotan , D.Serban (C. munteanu 58’), Cristea – Ganea (Dănciulescu 66’), Niculescu