Potec, fără medalii la CE de înot

La Budapesta au luat sfarşit Campionatele Europene de nataţie, la care Romania, graţie medaliei de bronz cucerite de Răzvan Florea în proba de 200 m spate, a ocupat locul 20 în clasamentul pe naţiuni. Deşi obiectivul federaţiei a fost îndeplinit, rămane senzaţia că înotul nostru se află în regres evident, mai ales dacă facem comparaţie cu rezultatele obţinute la ediţia precedentă, la care înotătorii romani au obţinut nouă medalii, dintre care una de aur. În ultima reuniune a finalelor, Camelia Potec , campioană olimpică la Atena, a luat startul în cursa de 400 m liber, pe care a încheiat-o pe locul 5, cu timpul de 4:09,17. Victoria a revenit franţuzoaicei Laure Manaudou, care şi-a doborat propriul record mondial , fiind înregistrată în 4:12,17. Potec a rămas astfel fără medalii la această competiţie, trebuind să se mulţumească doar cu trei calificări în finale şi clasări pe locurile 5-6. Într-o altă finală, ştafeta masculină de 4x100 m mixt a ocupat locul 6, cu timpul de 3:39,06.