Poli Timisoara doboara Steaua

Poli Stiinta Timisoara a reusit sa castige derby-ul disputat duminica, pe propriul teren, contra Stelei, scor 2-0, prin golurile marcate de Rusic si Mansour. Meciul a avut un debut alert, dominat de gazde. In minutul 13 Gigel Bucur a centrat in forta de pe partea stanga, Rusic a preluat si a marcat cu un voleu din 10 metri, sub transversala. Peste numai cinci minute, Goian a reusit egalarea dar golul a fost corect anulat dupa un fault al lui Iacob asupra lui Sorin Radoi. Steaua si-a continuat apoi asediul la poarta gazdelor, care au preferat sa se retraga si sa astepte o greseala a ros-albastrilor. Dominarea teritoriala a dat nastere catorva ocazii, insa Nicolita (34) si Iacob (37) au ratat de la cativa metri distanta de poarta lui Marius Popa. Eurogol Mansour In prelungirile meciului , Abiodun a centrat de pe partea dreapta, iar Mansour a reusit sa-l invinga pe Zapata cu o "foarfeca" de la 10 metri aducand linistea pe Dan Paltinisanu. "Am primit acel prim gol, pe care nu trebuia in mod normal sa-l primim. Dupa gol, pana la finalul partidei a fost un joc dominat de noi. Ne-am creat multe ocazii, dar nu am reusit sa marcam. Stiti cum e fotbalul, daca nu marchezi din ocaziile avute, acestea se razbuna, iar pe final am luat inca un gol", a declarat Lacatus, in conferinta de presa de dupa meci. Poli Timisoara nu mai reusise sa castige pe propriul teren contra Stelei de aproape 11 ani. Ultima victorie a banatenilor contra Stelei pe stadionul Dan Paltinisanu a fost la data de 10 noiembrie 1996, scor 1-0, gol marcat de Gusatu. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro