"Plaiesii" au dat lovitura cu Dinamo

FC Vaslui a furnizat surpriza etapei, invingind cu 2-0 pe terenul campioanei. Cu antrenorul Dorinel Munteanu vioara intai la mijlocul terenului, moldovenii au inceput in forta partida din Groapa si in minutul doi capul lui Ljubinkovic e respins in extremis de Lobont. Cainii rosii s-au trezit insa rapid din pumni si Cristea il incearca pe Haisan, care blocheaza la timp. Urmeaza inca doua ratari ale lui Zicu si Bratu, iar prima repriza se incheie cu scor alb pe tabela. Debutul partii a doua a decis practic soarta meciului. Fostul dinamovist Silviu Balace a fructificat cu noroc in gol, in minutul 47 cu o lovitura de colt executata de Dorinel Munteanu, pentru ca patru minute mai tarziu Gheorghiu sa marcheze din apropiere dupa o centrare a lui Tenwanjera. al doilea gol, stoperul dinamovist Radu Stefan a gresit impardonabil facandu-i practic cadou balonul lui Tenwanjera la marginea careului. La 2-0 in Stefan cel Mare, Dorinel a gestionat perfect situatia si a izbutit sa-si aseze perfect echipa pe doua linii in fata atacurilor dinamoviste. Rednic a riscat, a mutat ofensiv, dar in zadar. O infrangere neasteptata a lui Dinamo cu zece zile inainte de meciul tur cu Lazio, din prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, iar lucrurile incep sa se precipite in Groapa. Afla care sunt cele mai importante stiri ale zilei intr-una dintre cele mai bune selectii de informatii. Aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale al Acasa.ro