Pasa de gol la debut

Claudiu Niculescu i-a incantat pe fani la primul sau meci pentru Duisburg. In etapa a 18-a din Bundesliga , romanii de la Duisburg au facut legea pe teren in remiza cu Borussia Dortmund , scor 3-3. Claudiu Niculescu a contribuit cu o pasa decisiva, fiind apreciat cu nota 3, adica bine, de catre presa germana . Ex-dinamovistul s-a zbatut mult in cele 76 de minute jucate, a tras la poarta, o data portarul advers blocind greu mingea. El a fost inlocuit in minutul 77, iar intregul stadion l-a aplaudat. Filipescu a deschis scorul pentru formatia sa in minutul 18, iar Tararache a marcat al treilea gol al echipei in minutul 59, din penalty. Dar, in ciuda faptului ca a marcat de trei ori si chiar a condus cu 2-0 la pauza, Duisburg a primit lovitura decisiva in minutele de prelungire. In urma acestui rezultat, formatia celor trei romani este in continuare pe ultimul loc in Bundesliga, avand 14 puncte. Debutul fostului atacant dinamovist a fost vazut cu ochi buni atat de presa, cat si de suporteri. Publicatia „Kicker" a notat ca Niculescu a fost ca o furtuna pentru Duisburg, in timp ce fanii l-au desemnat jucatorul primei reprize. „Niculescu pune presiune asupra portii adverse si paseaza mult catre colegi. Joaca mult catre poarta adversa si a obtinut destule lovituri libere. Nu inteleg decizia antrenorului de a-l schimba pentru ca a fost mult mai bun decat Lavric", a scris „mobbe" pe forumul suporterilor din Duisburg. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor