Otelul - Trabzonspor 2-1

Victoria la limita a Oţelului, 2-1, in faţa turcilor de la Trabzonspor nu il impiedica pe tehnicianul galaţenilor sa fie optimist. Desi dezamagit de rezultat, Petre Grigoras a declarat ca echipa sa are inca sanse de calificare. „Cred ca dupa aspectul jocului puteam castiga mult mai clar. Un 2 sau 3-0 nu ar fi surprins pe nimeni, dar din pacate am primit un gol care ne-ar putea costa foarte mult. Va fi greu sa obţinem calificarea, dar nu imposibil. Oţelul poate sa nu piarda acolo si vom face tot posibilul sa ne calificam, pentru ca eu cred ca meritam acest lucru”, a promis antrenorul echipei de pe malul Dunarii. Elevii sai sunt si ei optimisti, desi stiu ca nu va fi usor. „Plecam pentru meciul retur cu sansa a doua, asa cum am plecat si in meciul tur, dar daca vom juca cu ambiţie si cu daruire, putem obţine calificarea”, a declarat Paraschiv . De partea cealalta, Ziya Dogan da vina pe canicula. „Puteam sa obţinem macar un egal, dar din cauza temperaturii ridicate nu am reusit acest lucru. Am fi preferat sa fie alt scor, dar asta este. Am jucat in zece si la aceasta temperatura ne-a fost foarte greu”, a spus antrenorul lui Trabzonspor. El a avertizat ca in returul de la Trabzon va fi altfel decat la Galaţi, mai ales ca echipa pe care o conduce are un avantaj – golul inscris in deplasare. Pacat ca doar atat Ce gol superb a inscris Gabriel Paraschiv, aducand din nou conducerea pentru echipa sa la trei minute dupa ce fusese egalata. Oţelul a inscris, s-a terminat 2-1 si nu conteaza ca sansele sunt puţine in retur. Revenirea a fost frumoasa, iar golul marcat in minutul 88 de Paraschiv, cu o incredibila lovitura de cap din plonjon , ridica moralul unei echipe considerata cu sansa a doua. Bucurie mare, deoarece ultimele minute din meciul Oţelul Galaţi – Trabzonspor nu se anunţau deloc favorabile pentru galaţeni. Abia intrat in teren, Ersem inscrisese cu capul, dupa ce atat el, cat si un coechipier avusesera ocazii mari, scoase miraculos de Gribauskas. Era minutul 85 si echipa romana fusese egalata. Si dupa ce Oţelul a revenit la conducere pe tabela, Trabzonspor a ratat o ocazie mare, la ezitarea portarului - salvat insa de Nogo. Finalul a fost incendiar. Oţelul a avut chiar doi oameni in plus pe teren, dupa eliminarea lui Cogdas din ultimul minut. Dar asta a fost tot. Galaţenii au platit pentru faptul ca, la inceputul parţii a doua a jocului, nu au reusit sa isi majoreze avantajul, desi au avut ocazii bune. Au atacat insa haotic. Nici turcilor nu le-a lipsit mult sa egaleze. Insa, in minutul 80, Gribauskas a blocat perfect, in ultima clipa. Trabzonspor s-a lansat intr-un joc pe contre si era sa plateasca, dar Jula a reluat peste din 10 metri, in minutul 50. Un minut mai tarziu, Daniel Stan cade usor in careu si primeste cartonas galben . Pana atunci insa, la inceputul parţii a doua, Oţelul a presat, dar nu a reusit al doilea gol, desi a avut doua sanse - prin Giurgiu si prin Daniel Stan. Turcii au ratat si ei o ocazie imensa: Gribauskas este depasit dar intervine perfect bulgarul Jelev. Echipa de la Dunare avea avantaj nu doar pe tabela de marcaj, dar si pe teren, dupa ce unul dintre jucatorii oaspeţilor a fost eliminat... In prima repriza s-au infruntat doua echipe solide, imbarbatate parca de mirajul calificarii in extremis in Cupa UEFA. Turcii au inceput mai bine si au avut o ocazie mare chiar in minutul 2, dar meciul era departe de final. De altfel, galaţenii au echilibrat repede jocul si au devenit periculosi pentru poarta turcilor, in primul rand Daniel Stan, apoi voleul lui Szekely, din minutul 9, puţin pe langa poarta lui Ahmed. Acelasi Syekely este impins in careu, dar arbitrul nu acorda penalty. Era minutul 15. Cand mai erau doua minute pana la scurgerea primei jumataţi de ora din meci, Daniel Stan deschide scorul. Turcii gresesc, galaţeanul scapa liber, suteaza in bara si apoi reia cu capul in poarta adversa. In minutul 29, Ibrahim Ytarra este eliminat. Pana la finalul primei parţi a jocului nu s-a mai intamplat mare lucru. Oţelul a inceput partida in formula: Gribauskas - Sirghi, Nogo, Jelev, Semeghin - J. Szekely, Giurgiu, G. Paraschiv, Kim - D. Stan, E. Jula. De partea cealalta, Ziya Dogan i-a trimis in teren la Trabzonspor pe: Ahmed - Ferhat, Cagdas, Seladdenn, Hassan - Cimsir, Balcic, Gokdeniz, Abdelaziz - Yattara, Bulut. „Cu puţina sansa ii putem depasi si pe Trabzonspor, ca nu sunt naţionala Braziliei", a declarat Petre Grigoras , antrenorul Oţelului, in preziua meciului pe care echipa de la Dunare urma sa il dispute cu formaţia turca. Deocamdata, a avut dreptate. Dar pana la calificare, mai e drum lung. Si greu