Oltchim, in Liga Campionilor

Formatia valceana s-a calificat intre cele mai bune 16 formatii ale Europei, dupa ce a invins-o ieri pe Byasen Trondheim (30-22). Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea , s-a calificat in grupele Ligii Campionilor dupa ce a invins cu scorul de 30-22 pe Byasen Trondheim din Norvegia si a terminat pe primul loc turneul de calificare de la Valcea. Formatia antrenata de Gheorghe Tadici este prima formatie romaneasca calificata in aceasta com­petitie dupa o pauza de sase ani. Echipa oaspete a contat in joc doar in prima repriza, beneficiind de un start bun de joc in care au condus in trei randuri. Oltchim a revenit de fiecare data si ultima oara cand cele doua formatii s-au aflat la egalitate a fost cu sase minute inainte de pauza, cand scorul era 10-10. Treptat, elevele lui Tadici au preluat conducerea pe tabela, astfel ca la pauza romancele conduceau cu 15-12. Repriza a doua a apartinut in totalitate valcencelor, care si-au marit avantajul pana la opt goluri, diferenta care s-a consemnat si la finalul meciului castigat de supercampioana Europei cu 30-22. Cu trei victorii din tot atatea partide in turneul de calificare, Oltchim va evolua in grupele Ligii Campionilor si este considerata de specialisti printre primele patru favorite la cucerirea trofeului, singurul care lipseste din vitrina celei mai titrate formatii din istoria handbalului feminin romanesc. Oltchim va juca in grupa D a Ligii Campionilor alaturi de formatiile Viborg (Danemarca), Buducnost (Muntenegru) si FTC Budapesta (Ungaria), calificate direct. Portarul Luminita Dinu, de trei ori castigatoare a Ligii Campionilor, este de parere ca Oltchim poate ajunge pana in finala competitiei. „Am avut putine emotii la inceputul partidei, dar pana la urma am demonstrat ca avem valoare sa jucam in aceasta competitie. Speram sa castigam fiecare meci jucat acasa, sa trecem de grupe si, de ce nu, sa ajungem cu ajutorul acestui public minunat de la Valcea pana in finala si poate chiar sa o castigam". Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro