Ogăraru şi Mitea, eliminaţi de Werder Bremen

Ajax Amsterdam, cu Ogăraru intergalist şi Nicolae Mite ape banca de reserve, a fost eliminată din Cupa UEFA, în ciuda victoriei cu 3-1 obţinută pe propriul teren în faţa formaţiei germane Werder Bremen . Nemţii s-au impus cu 3-0 în meciul tur disputat săptămana trecută şi au reuşit calificarea în sferturile de finală ale Cupei UEFA. ”Lăncierii” au început perfect meciul de joi seară de pe Amsterdam Arena, reuşind să deschidă scorul în chiar minutul 4, prin Leonardo, care l-a învins pe Wiese cu un şut cu stangul din interiorul careului. Puternica formaţie germană a reuşit să revină pe tabela de marcaj, după zece minute, cand Hugo Almeida, servit de Borowski, a înscris cu un şut pe centrul porţii. Huntelaar a readus gazdele în avantaj, după o oră de joc, reaprinzand speranţa în tabăra “lăncierilor”. Atacantul olandez a trimis balonul în plasă, din caţiva metri, după o pasă a lui Ryan Babel . Acesta din urmă avea să marcheze pentru 3-1, în minutul 74, cu un şut ce l-a lăsat fără reacţie pe portarul german. Cu ceva mai mult de un sfert de oră rămas de joc, Ajax avea nevoie de încă două goluri în faţa lui Werder, însă nemţii au reuşit să păstreze rezultatul , eliminand formaţia olandeză din competiţie.