Ochiroşii, eroul Stelei în Giuleşti!

Un derby de vis în „Giuleşti”. Steaua a obţinut prima victorie în deplasare, după o pauză de opt luni. Şi ce victorie! O victorie în faţa principalei rivale la locul doi în clasament, loc ce asigură prezenţa în preliminariile Ligii Campionilor în sezonul viitor. Şi unde! Chiar pe terenul ei şi fără suportul fanilor în tribune. Steaua a dat o palmă zdravănă acelor suporteri care au refuzat să susţină echipa în Giuleşti, dar şi tuturor celor care declarau înaintea partidei că Rapid joacă mai bine. Nu putem nega acest lucru, Rapid nu a jucat rău deloc, dar două greşeli ale portarului Dani Coman au făcut ca steliştii să se impună pe terenul rivalilor, deşi chiar şi patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat că un egal era mai echitabil . O victorie care a consolidat poziţia a treia în clasament a „roş-albaştrilor”, în timp ce Rapid păstrează un avantaj de un punct în faţa formaţiei de pe poziţia a cincea, Gloria Bistriţa. Steaua a preluat conducerea în Giuleşti după doar 22 de minute de joc. La un corner bătut de Elton, Stelian Stancu a şutat de la 20 de metri pe poartă, iar Thereau a deviat mingea , după ce a evitat pasul la ofsaid făcut de rapidişti. Coman s-a impus în primă instanţă, însă Thereau a urmărit şi a reuşit în cele din urmă să trimită mingea în plasă. În minutul 39, Ionel Ganea a reuşit să restabilească egalitatea , marcand primul său gol de la venirea în „Giuleşti”. În urma unui corner bătut de Bădoi, Lazăr a şutat de la marginea careului, inprecis, însă mingea a ajuns la Ganea, care, aflat în poziţie regulamentară la şase metri de poarta lui Andrey, l-a învins pe goalkeeper-ul brazilian. Jocul nu a dezamăgit nici în repriza a doua şi tot steliştii au preluat conducerea pe tabela de marcat. Coman a ieşit greşit la o minge în adancime pentru Badea şi a respins fix în atacantul stelist, care a şutat din prima spre poartă şi a marcat pentru 2-1, în minutul 58. Bucuria steliştilor nu a durat decat opt minute, pentru că Zicu a reuşit să restabilească egalitatea după două reluări din foarfecă ale lui Săpunaru şi Viorel Moldovan. Steliştii au acuzat fault la Săpunaru şi ofsaid la Zicu, însă brigada condusă de arbitrul slova Lubos Michel, care de altfel nu a avut o prestaţie rea, a validat golul atacantului rapidist. Uşor retraşi în apărare, steliştii s-au folosit de arma contraatacului. Şi aceasta a dat roade în minutul 84, cand Badea a scăpat spre poartă, l-a driblat pe Coman şi, cu mult calm, a centrat în faţa porţii pentru Ochiroşii, abia intrat pe teren, care a reluat în poartă şi a adus victoria Stelei.