O'Sullivan s-a calificat la pas în sferturi la Wembley Masters

Ronnie O’Sullivan a reuşit o calificare lejeră în sferturile de finală ale Masters-ului de snooker de la Londra. Englezul l-a învins clar pe compatriotul său Ali Carter, cu scorul de 6-1, într-un meci disputat marţi în cadrul optimilor de finală. “Ronnie the rocket” a dominat meciul disputat în faţa unui adversar care nu i-a pus mari probleme. A condos cu 2-0 la frame-uri, după care Ali Carter a reuşit să reducă din handicap. Meciul nu a avut istoric, O’Sullivan caştigand următoarele patru jocuri, iar la ultimul a făcut spectacol, reuşind o superbă lovitură cu manta la bila galbenă, cand pe masă mai erau doar bilele colorate. Pe Ronnie îl aşteaptă un adversar mult mai dificil în sferturile de finală, în persoana irlandezului Ken Doherty, care a trecut luni de Barry Hawkins, cu scorul de 6-3. Într-un alt meci disputat marţi, campionul mondial Graeme Dott a fost eliminat din competiţie, după ce a fost învins de Stephen Lee, cu scorul de 2-6.