Nemtii s-au batut singuri

Werder Bremen a pierdut si mansa secunda a semifinalei cu Espanyol Barcelona, 1-2 acasa, iar catalanii au obtinut locul in finala de la Glasgow, unde vor da piept cu detinatoarea trofeului, FC Sevilla . Semifinala dintre Werder Bremen si Espanyol Barcelona pornea de la 3-0 pentru catalani. Misiunea nemtilor parea una imposibila, insa echipa lui Thomas Schaaf este recunoscuta una din cele mai puternice din Europa, atat din punct de vedere tactic cat si mental. Totul era simplu pentru germani joi seara, pe propriul teren: atac, atac si iar atac. Meciul a debutat cum nu se putea mai bine pentru gazde, care au deschis scorul chiar in minutul patru, prin Hugo Almeida. Iuresul nemtilor parea de neoprit, insa frana si-au pus-o singuri: Klose a vazut al doilea galben in minutul 19, la o simulare inutila in preajma careului spaniol. Entuziasmul alb-verzilor suplinea omul in minus de pe teren, iar Werder domina copios partida. Reinke si-a stricat retragerea In absenta lui Wiese, portarul de rezerva al nemtilor a luat loc intre buturi. Este cea mai corecta exprimare “a luat loc”, pentru ca Reinke a fost pur si simplu imobil la cele doua goluri ale catalanilor. Mai intai, in minutul 50, a respins complet aiurea o centrare de pe stanga, punandu-i pe tava mingea lui Coro, pentru 1-1, pentru ca zece minute mai tarziu sa se uite senin cum mingea trimisa cu capul de Lacruz, intra linistita in poarta. Linistita nu fi va cu siguranta retragerea portarului de 38 de ani, care isi poate reprosa infrangerea. Asadar Espanyol, cea mai ofensiva echipa a acestui sezon al Cupei UEFA, se va lupta pentru trofeu cu FC Sevilla, intr-o finala suta la suta spaniola, in care, chiar daca andaluzii sunt detinatorii trofeului, putem spune ca este deschisa oricarui rezultat.