Mutu a caştigat duelul cu Paul Codrea

Atacantul naţionalei Romaniei a adus victoria Fiorentinei în meciul pe care formaţia Viola l-a caştigat cu 1-0 în faţa formaţiei AC Siena. Mutu a marcat unicul gol al meciului, în minutul 43, reluand în plasă o centrare a lui Reginaldi, deviată de Luca Toni . Mutu a mai marcat o dată, însă golul a fost anulat de centralul partidei. Paul Codrea a început partida ca titular în echipa oaspete şi a văzut un cartonaş galben în prima repriză. Mijlocaşul a fost înlocuit în minutul 65. Fiorentina a rămas în zece jucători, cu 20 de minute înainte de final, însă fotbaliştii lui Cesare Prandelli au reuşit să păstreze avantajul minim. AS Roma, cu Cristi Chivu integralist, a învins cu 4-0 pe propriul teren pe Sampdoria . Golurile romanilor au fost marcate de Totti (21’, 66’), Ferrari (71’) şi Panucci (87’). Vali Năstase a fost şi el intergralist la Ascoli, în meciul încheiat la eglaitate, pe teren propriu, scor 2-2, în faţa formaţiei Lazio Roma . Pentru gazde au înscris Soncin şi Di Biagio, iar de partea cealaltă au punctat Rocchi şi Jimenez.