Montoya, debut in zid

Fostul pilot de Formula 1 a iesit cu masina de pe circuit inca din prima cursa disputata in NASCAR Nextel Cup Series. Dupa ce a distrus o multime de monoposturi in Formula 1, columbianul Juan Pablo Montoya a migrat catre NASCAR, unde a dat de zid o masina inca de la debutul sau peste Ocean, in Nextel Cup. Norocul pilotului sud-american si al patronului care l-a angajat, Chip Ganassi, a fost ca pe Homestead-Miami Speedway s-a desfasurat ultima cursa a sezonului, pagubele limitindu-se astfel la accidentul produs duminica. Vina nu i-a apartinut in totalitate lui Montoya, el fiind acrosat din spate de Ryan Newman, cu 16 tururi inainte de finalul cursei, dupa care a pierdut controlul masinii si s-a izbit violent de zid. In urma impactului rezervorul a luat foc, cursa a fost neutralizata opt minute, dar columbianul a scapat nevatamat. In momentul accidentului, Montoya se afla in pozitia a 21-a (a plecat al 29-lea), iar in final, in ciuda accidentului, a fost clasat pe locul 34. „Nu-mi pasa“ „Nu sint sigur care masina m-a atins, dar nu-mi pasa. Stiam de cind am semnat cu Chip ca nu va fi usor“, a spus fostul pilot al lui McLaren, care anul viitor va pilota un Dodge cu numarul de concurs 42, apartinind echipei Chip Ganassi Racing si Felix Sabates. Montoya are 31 de ani si el il va inlocui pe californianul Casey Mears, care de anul viitor va concura pentru Hendrick Motorsports. Dupa cursa de duminica si-au anuntat retragerea din Nextel Cup mai multi piloti , printre care veteranii Mark Martin si Dale Jarrett, astfel ca exista loc in acest circuit si pentru Jacques Villeneuve , alt pilot de F1 care si-a exprimat dorinta de a concura in NASCAR.