Mondialul de 90 de minute

Legende ale fotbalului, printre care Hagi si Gica Popescu , au facut spectacol la meciul organizat de Figo la Lisabona. Hagi a demonstrat ca nu si-a pierdut calitatile de mare fotbalist si, la 13 ani distanta, a fost foarte aproape de a marca un gol similar celui impotriva Columbiei, reusit in SUA ’94. De aceasta data, in poarta s-a aflat Francesco Toldo, mingea a trecut putin peste, iar meciul a fost unul caritabil, organizat de Fundatia Luis Figo. Incasarile din biletele vindute celor 14.287 de spectatori aflati in tribunele stadionului „Alvalade“ vor fi donate Miscarii in Serviciul Vietii si vor fi destinate deschiderii unui centru pentru copiii cu dificultati. Dincolo de aspectul social, in teren a primat spectacolul, iar Hagi a facut spectacol pe banda stinga pina in minutul 60, cind a fost schimbat. Din selectionata mondiala, World 11, care a infruntat echipa lui Figo, au mai facut parte Cristi Chivu, care a jucat prima repriza, si Gica Popescu , introdus la pauza. A fost a patra editie a Jocului Stelelor , iar Figo Team a cistigat cu 5-4 o partida in care a evoluat si arbitrul de centru, Markus Merk, el interceptind la un moment dat o minge la mijlocul terenului, pe care a pasat-o unui portughez.