Meciul casapilor

AC Milan, bestia neagra a englezilor, si Arsenal, nasa italienilor, joaca azi pentru un loc in sferturile Ligii Campionilor. Cel mai important meci al celei de-a doua manse a optimilor Champions League, Milan - Arsenal, gaseste o stare de spirit vecina cu depresia in lotul italienilor, pesimismul venind inclusiv dintr-o continua prestatie lamentabila in Serie A, unde echipa se indeparteaza de locul patru, ultimul care ar duce-o din campionat in C1. De remarcat insa echilibrul pe care il da forta istorica a celor doua combatante, Milan fiind dintotdeauna bestia neagra a englezilor, asa cum Arsenal e bestia neagra a italienilor. Astfel, numai pe Manchester United rossonerii au eliminat-o de doua ori in ultimele trei sezoane de Liga Campionilor (2007 in semifinale; 2005 in optimi), insa au o sincopa majora, pierzind la penalty-uri trofeul din 2005, in dauna lui Liverpool. De partea sa, Arsenal s-a calificat de fiecare data cind a jucat cu o echipa italiana, eliminind-o de doua ori pe Juve, o data pe Torino, o data pe Sampdoria , dar si pe Parma, in finala Cupei Cupelor 1995. In ultima deplasare in Italia, returul sferturilor din 2006, a remizat, 0-0, la Juventus, dar ramine epocala victoria cu 5-1 asupra lui Inter, pe San Siro, din faza grupelor editiei 2003/2004. Arbitreaza in aceasta seara austriacul Konrad Plautz cu care Milan nu a pierdut niciodata la centru in cinci partide (3 victorii, doua egaluri), iar pe Arsenal a condus-o spre o victorie si o infringere. In alte meciuri, Barcelona are prima sansa in fata lui Celtic, Manchester e favorita in disputa cu Lyon, iar Sevilla e mai aproape de sferturi decit Fenerbahce , mai ales ca turcii au ajuns in Andaluzia fara vedeta Roberto Carlos. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro