McKain ucide ultima speranţă a Stelei la un trofeu

Politehnica Timişoara s-a calificat în ultimul act al Cupei Romaniei, după 15 ani, graţie victoriei cu 1-0 obţinută în faţa Stelei, joi seară, pe stadionul Valentin Stănescu, din Capitală. Echipa antrenată de Vali Velcea a dat dovadă de pragmatism şi multă maturitate în joc, reuşind să iasă învingătoare la capătul unui joc de uzură, în faţa unei echipe mult mai experimentate. A fost o revanşă a bănăţenilor în faţa „roş-albaştrilor”, pentru înfrangerea din finala Cupei Romaniei, ediţia 1991-’92, cand steliştii s-au impus cu 4-3. O nouă înfrangere amară pentru Cosmin Olăroiu, de data aceasta chiar în faţa fostei sale echipe. Cat de prost i-ar mai putea merge antrenorului stelist? Mai întai a fost dat afară de la Timişoara de Marian Iancu, care ulterior l-a catalogat drept „un antrenor de locurile 3-4”, iar acum fosta sa formaţie îl opreşte din drumul spre finala Cupei. Situaţia tehnicianului stelist este una foarte dificilă, el osciland între impulsurile fireşti de a demisiona, ca orice tehnician aflat într-o situaţie de criză şi loialitatea faţă de patronul Gigi Becali, care insistă ca Oli să rămană la echipă măcar pană la vară. În ceea ce priveşte meciul din Giuleşti, acesta a fost unul mai mult decat plictisitor. Timişorenii au jucat foarte bine tactic, fapt care a ucis spectacolul. Steaua a arătat acelaşi joc lipsit de eficacitate în atac, campioana aflandu-se în jenanta situaţie de a nu-şi putea crea ocazii de gol. Jonathan McKain ( foto ) a dat lovitura, marcand unicul gol al meciului, în ultimele secunde ale primei reprize. Internaţionalul australian a reluat în poarta lui Cernea după o centrare din corner a fostului rapidist Arman Karamyan. Jocul nu a suferit metamorfoze estetice în partea secundă, în ciuda încercărilor lui Olăroiu de a revigora atacul echipei sale Finalul arăta o echipă dezolant de incapabilă a Stelei, încercand să perforeze poarta adversă. Ce nu au reuşit în 90 de minute nu aveau cum să realizeze steliştii în cele patru minute de prelungiri, în ciuda atacurilor „în haită” asupra careului lui Pantilimon . Un alt obiectiv ratat pentru Steaua, dar, dacă este să ne luăm după declaraţiile din trecut ale lui MM Stoica , această competiţie pentru "looseri" nu ar fi avut de ce să reprezinte un obiectiv aşa de important pentru echipa campioană. După cum îşi muşca pumnii la finalul întalnirii, ne putem da seama că managerul/scouterul stelist regretă amarnic acele vorbe, care acum s-au întors împotriva sa. Au evoluat echipele: Poli Timişoara: Pantilimon - S. Rădoi, McKain, Canu, Emeghara - I. Matei (Torje 59'), Alexa, Omoduemuke (G. Bucur 81'), Art. Karamian - Pleşan (Caramarin '65) - Mansour. Steaua: Cernea - P. Marin, D. Goian, M. Rădoi, Nesu - Nicoliţă, Lovin, S. Paraschiv (V. Iacob '65), Ochirosii (Cristocea '46) - Elton ( Bostina '75) - V. Badea.