McCarthy elimină Arsenal din Cupa Angliei

Un şut magnific al lui Benni McCarthy, cu trei minute înainte de final, a adus formaţiei Blackburn Rovers un loc în sferturile de finală ale Cupei Angliei, în dauna londonezilor de la Arsenal . Într-un meci rejucat dintre cele două formaţii, după ce precedenta partidă s-a terminat 0-0, trupa lui Arsene Wenger nu a reuşit să găsească drumul spre gol, iar atacantul sud-african a spart gheaţa după 177 de minute de joc. Introdus pe teren în minutul 63, McCarthy l-a fentat pe Philippe Senderos şi a şutat imparabil din marginea careului de 16 metri, pe langă Manuel Almunia. Golul a semnat a treia înfrangere consecutivă pentru Arsenal în trei competiţii diferite, după ce „tunarii” au pierdut prima manşă din optimile Ligii Campionilor şi finala Cupei Ligii Angliei. Iată programul sferturilor de finală ale Cupei Angliei: Middlesbrough - Manchester United Chelsea - Tottenham Hotspur Blackburn Rovers - Manchester City Plymouth Argyle - Watford