Manchester obţine un egal cu noroc pe “Riverside”

Manchester United a smuls un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe terenul celor de la Middlesbrough, într-un meci disputat sambătă seară, contand pentru sferturile de finală ale Cupei Angliei. A fost ultima partidă pentru Henrik Larsson în tricoul alb-roşu, atacantul suedez urmand să se întoarcă marţi la echipa Helsingborg. “Diavolii” au deschis scorul în minutul 23 prin Wayne Rooney. Englezul a finalizat cu un şut de pe loc, după o acţiune excelent lucrată de Larsson şi acasa .ro/ acasa .ro/ acasa .ro/giggs" title="giggs">giggs " title="giggs">giggs " title="giggs">Giggs . Cattermore a egalat pentru fosta adversară a Stelei din semifinalele Cupei UEFA, printr-o reluare din voleu după o centrare a lui Downing, în ultimul minut al primei reprize. Imediat după reluare, gazdele au trecut în avantaj, prin reuşita lui Boateng. La un corner de pe partea stangă, fotbalistul lui “Boro” a apărut nemarcat în careu şi a reluat cu capul din alergare în plasa porţii lui Van der Saar. O revenire în stil de mare echipă reuşită de Middlesbrough, care ne aminteşte de eliminarea tristă suferită de Steaua anul trecut. La ultimul său meci în tricoul “diavolilor”, chiar dacă nu a înscris, Larsson şi-a pus amprenta şi pe cea de-a doua reuşită a echipei lui Alex Ferguson. În minutul 68 o centrare a suedezului a fost blocată cu mana de Boateng, iar centralul a acordat fără ezitare penalti. Cristiano Ronaldo a transformat şi a stabilit scorul final. Un rezultat frustrant pentru Middlesbrough, care va trebui să se deplaseze pe Old Trafford pentru rejucarea sfertului de finală, programată pentru data de 19 martie.