Luptă în trei, pentru calificarea în optimi

FC Porto a porfitat de rezultatul de egalitate dintre Arsenal şi ŢSKA Moscova, 0-0, şi s-a apropiat la un punct de primul loc în clasamentul grupei G, după ce a învins cu 3-1 în deplasarea de la Hamburg . Porto , ŢSKA şi Arsenal răman în lupta pentru locurile în primăvara europeană, una din ele fiind nevoită să se mulţumească cu prezenţa în Cupa Uefa. Nemţii de la Hamburg au ratat orice şansă de a mai continua în competiţie, fiind singura echipă, după patru etape, despre care se ştie cert că a fost eliminată din competiţiile europene. Singurul lucru pe care îl mai pot face cei de la Hamburg este să stabilească ierarhia în clasament. Arsenal Londra – ŢSKA Moscova 0-0 Singura echipă din estul Europei care păstrează şanse reale la calificarea în optimile Ligii Campionilor, în acest sezon, este ŢSKA Moscova. Ruşii au reuşit să facă încă o partidă excelentă, de data aceasta pe terenul finalistei de anul trecut a Ligii, Arsenal Londra, cu care a remizat, 0-0. Alături de Bayern şi Lyon, moscoviţii fac parte din randul echipelor fără gol primit în grupele Ligii Campionilor, din acest sezon, ŢSKA reuşind să aibă după patru etape un golaveraj incredibil, cu doar două goluri marcate şi niciunul primit. Eficienţă maximă pentru ruşi, care au obţinut victorii cu 1-0, pe teren propriu, şi remize albe în deplasările de la Londra şi Porto. Cu opt puncte după patru etape, ruşii răman liderii grupei, cu un punct mai mult decat contracandidatele Arsenal şi Porto. Hamburg – FC Porto 1-3 După o victorie categorică în meciul tur, scor 4-1, FC Porto a obţinut şi cele trei puncte ale manşei secunde cu HSV Hamburg, portughezii învingand cu scorul de 3-1. Lucho Gonzalez a deschis scorul pentru Porto, chiar înainte de pauză. Ricardo Quaresma a centrat în careu, de pe partea dreaptă, de unde Joris Mathijsen a respins, dar mingea a ajuns la căpitanul portughezilor care a înscris cu un şut incredibil din vole, de la 20 de metri de poarta lui Kirschstein. În repriza a doua, Lisandro Lopez a majorat scorul, în minutul 61, marcand din apropierea porţii, după o centrare a neobositului Quaresma. După numai un minut, Hamburg a avut o încercare de revenire, după ce a marcat prin Van der Vaart, dar meciul avea să fie adjudecat de portughezi, care au încheiat partida, în minutul 87, prin golul înscris de Bruno Moraes.