Lucescu se îndepărtează de titlu

Dinamo Kiev , adversara Stelei din Liga Campionilor a caştigat luni, cu 1-0 derby-ul cu Şahtior Doneţk, echipa romanilor Lucescu, Marica şi Raţ, într-un meci contand pentru etapa a 13-a a campionatului ucrainean. A fost o partidă cu multe evenimente neplăcute: trei eliminări dintre care una pentru antrenorul roman al lui Şahtior. Dintre jucători Chigrynski de la oaspeţi şi Milevski de la Dinamo Kiev au văzut cartonaşul roşu. Golul victoriei adversarei Stelei a fost marcat în minutul 75 de rezerva Şatkih. La Şahtior Raţ a fost integralist, iar Marica a fost înlocuit după pauză, în timp ce la gazde, Cernat a fost doar rezervă. După această înfrangere, Dinamo Kiev acumulează 35 de puncte, cu şase mai multe decat Şahtior, echipa lui Lucescu îndepărtandu-se de prima poziţie.