"Liliecii" i-au stricat socotelile lui Mourinho

Îngamfatul antrenor portughez a mai primit o palmă în acest sezon: 1-1 pe propriul teren în faţa Valenciei, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. După ce că titlul de campioană se depărtează de ei cate puţin cu fiecare etapă din Premier League, albaştrii nu stau foarte bine nici în cea mai importantă competiţie a cluburilor. Egalul înregistrat de londonezi îi pune pe spanioli într-o postură favorabilă pentru calificarea în semifinalele Ligii, şi totodată îl apropie pe tehnicianul portughez de despărţirea de campioana Angliei. Mourinho avertiza înaintea partidei asupra pericolului “trişorilor” din echipele latine. Asta se pare că i-a ambiţionat la maxim pe fotbaliştii Valenciei, care după două ratări ale lui Joaquin şi David Villa , au preluat conducerea pe tabelă printr-un eurogol marcat de David Silva, în minutul 30. Spaniolul a şutat senzaţional de la 30 de metri şi mingea a ajuns în vinclu, cu toate eforturile lui Petr Cech. Gazdele se simţeau nedreptăţite de rezultatul înregistrat pe tabelă, amintindu-şi de bara lui Kalou, din minutul zece. Intraţi cu avantaj minim la vestiare, spaniolii au făcut pasul racului în repriza secundă, iar Chelsea a profitat imediat şi a reuşit egalarea prin Drogba, în minutul 53. Atacantul ivorian a marcat un gol asemănător celui reuşit de Pirlo marţi în Milan – Bayern 2-2, cu o lovitură de cap lobată peste portarul Canizares. Gazdele au forţat golul doi şi au fost aproape în cateva randuri, dar avand în vedere că cel aflat la finalizare a fost Ricardo Carvalho, rezultatul dominaţiei lui Chelsea nu s-a văzut pe tabela de marcaj. Deşi Valencia este uşor favorită, avand în vedere meciul nul scos pe teren străin, am putea spune că şansele de calificare sunt egale. Dubla dintre cele două echipe era considerată din start una din cele mai echilibrate dispute din sferturile Ligii Campionilor.